Corren.se - nyheter Östergötland

En återgång till den kravlösa skolan

 

I söndagens debatt mellan Maria Wetterstrand och Jan Björklund stod det klart att Miljöpartiet kämpar för att profilera sig som det tydliga skolpolitiska alternativet till alliansens skolpolitik. Ännu tydligare blir detta i Miljöpartiets motion Den nya skollagen - för kunskap, valfrihet och trygghet av den 14 april. Till skillnad från regeringens nya skollag där den genomgående tanken är att man ska komma tillrätta med flumskolans avarter genom att höja kraven så vill miljöpartisterna konsekvent sänka dem.

När Miljöpartiet i sin motion bemöter regeringens förslag om olika behörighetskrav till yrkesförberedande (godkänt i åtta kärnämnen) respektive studieförberedande (godkänt i tolv kärnämnen) gymnasieprogram skriver de: Regeringens förslag bygger på en föreställning om att eleverna på yrkesförberedande program är mindre begåvade och studiemotiverade än andra elever. Att många som vill läsa yrkesutbildningar är mindre motiverade till teoretiska studier torde emellertid inte vara ett särskilt kontroversiellt påstående. Hursomhelst så vill MP lösa denna åtskillnad genom att sänka behörighetskraven för alla. Man vill också förbjuda teoretiska behörighetskrav i grundskolorna och därmed minska möjligheterna till specialklasser för särskilt studiemotiverade elever. Det bygger på den felaktiga föreställningen att man förbättrar för de svaga eleverna genom att försämra för dem som det går bra för i skolan.

När det kommer till ordning och reda i skolorna motsätter sig MP å det bestämdaste alla regeringens förslag om disciplinära åtgärder och vill istället betona förebyggande arbete. Varför det ena behöver utesluta det andra framgår emellertid inte. I själva verket är det ju så att ett effektivt förebyggande arbete måste kompletteras med tydliga sanktioner mot den som bryter mot de rådande reglerna. Regeringen verkar tro att elever beter sig illa av ren illvilja. Naturligtvis är det inte så, utan det finns orsaker till varför en elev beter sig som den gör. Oavsett varför en elev beter sig illa så bör beteendet naturligtvis få konsekvenser. Samtidigt som man vill förbättra elevernas arbetsmiljö genom att låta arbetsmiljölagen också omfatta skolorna, vill man ta ifrån skolorna de disciplinära redskap som krävs för att upprätthålla den ordning som förutsätts för en god arbetsmiljö.

Samma naiva förhållningssätt kommer till uttryck i viljan att förbjuda skriftliga omdömen i ordning och uppförande. Att lärare ska betygsätta elevernas beteende är dumt och integritetskränkande, skriver MP. Varför då, frågar man sig, men det hela klarnar när man betänker MP:s allmänt fientliga hållning till betyg och skriftliga omdömen. Genom att motsätta sig det enklaste och mest praktiska utvärderingssystem som finns, nämligen betygen, tar man också bort ett enkelt och överskådligt incitament för eleverna att anstränga sig och förbättra sig. Med Miljöpartiets skolpolitik skulle den svenska skolan återvända till den kravlöshetens väg som fått svenska skolelevers kunskapsnivåer att sjukna med en hel årskurs per decennium.

 


 
Starta ny debatt
Rubrik:

Meddelande:(Max 2000 tecken per inlägg)

Var god bekräfta med siffror:
Om det är svårt att läsa ladda om sidan


Ledare
Göran Hägglund vill locka väljare till KD. Foto: PONTUS LUNDAHL/SCANPIX

Hägglund håller fingrarna i styr

Ledare Blockpolitiken har aldrig varit tydligare än nu. Två huvudalternativ står mot varandra i kampen om regeringsmakten.
Senaste nytt ledare

De satsar på en tolv år gammal valvinnare

Ledare Efter en mängd utspel under den senaste tiden var det äntligen dags för de rödgröna att presentera sitt valmanifest.
 

Kindaborna har något att lära oss om demokrati

Ledare Vad är det för mening om vi bara får okontroversiella frågor?
Debatt
Folkpartiet vill göra Sverige till ett skatteparadis för forskning med gynnsammare skatteregler.Bild Scanpix

Linköpings universitet blir en vinnare

Debatt Alliansen har sedan 2006 ökat forskningsanslagen till Linköpings universitet med 37 procent. Med gynnsammare skatteregler och avdragsgilla donationer till forskning, vill forskningsminister Tobias Krantz att de höga ambitionerna i resurser till högskolesektorn ska fortsätta.
Senaste nytt debatt

Vi har råd att satsa

Debatt När samhällets rikedomar ökar ska det skapa ett utrymme så att man kan satsa på att bygga en välfärd för alla. Det anser Fredrik Andersson som är distriktsordförande för Ung Vänster i Östergötland.
 
En lärling ska få handledning av en erfaren yrkesperson ute på en på en arbetsplats.Bild Scanpix

Lärlingsplatser ska minska ungdomsarbetslösheten

Debatt Genom lärlingsplatser ska elever lära sig sina yrkeskunskaper ute i verkligheten. Några dagar i veckan får eleverna handledning av en erfaren yrkesperson. 30 000 elever ska få chansen i det förslag som folkpartisterna Jan Björklund och Karin Granbom Ellison presenterar.
Krönika

Frige Shiva Nazar Ahari. Krönika av Dilsa Demirbag-Sten

Krönikor "Att hjälpa andra människor och verka för ett friare samhälle är brott i alla diktaturer"
Å andra sidan

Alliansens politik hör gårdagen till

Å andra sidan KOMBINATIONEN lågkonjunktur och borgerlig regering utsätter den kollektivt finansierade välfärdsstaten för extrema påfrestningar.
Ordet fritt
Foto: Clara Herner.

Saabs produkter skyddar nationer och stora städer

Ordet fritt Åke Svensson svarar fredsaktivisten och "avrustaren" Martin Smedjebäck som avtjänar ett fängelsestraff på Skenäsanstalten.
 

Ordet fritt

Åsikter

Hitta rätt annons >> Sök fler annonsörer i Corren
 

Snacka loss i vårt forum

Diskutera och debattera aktuella ämnen

Corren är borgerligPå ledarsidan kommenterar Corren aktuella händelser ur ett borgerligt perspektiv. Corren är inte knuten till något politiskt parti.
Har du synpunkter på våra ledare? Kommentera direkt i artikeln via vårt forum eller mejla till ledare@corren.se.

Grymma sockerförsök till allas gagn

Olas krönika

År 1942 hade 99,99 procent av Sveriges värnpliktiga hål i tänderna. Karies var en plågsam folksjukdom som drabbade alla med omfattande lagningar eller utdragna tänder som följd.


Skicka in till Ordet fritt

Här skriver du in din insändare till Ordet fritt

Dagens ros

Skicka in Dagens ros

 

Dagens ris

Skicka in Dagens ris

Skriv en debattartikel

...och så tänker vi på Corren Debatt

Senaste nytt

 
Sök bland 50084 annonser
Lokus Jobb Motor Bostad Köp och sälj
CLICK@5234137,12