Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 19 maj, Namnsdag: Maj, Majken

Arrogant och mästrande Reinfeldt

Marknadsliberal chockterapi fördjupar krisen och obalanserna i Europa. Politikerna sneglar ängsligt mot finansmarknaderna, i stället för att utforma en strategi för tillväxt och ökad sysselsättning.

Att arbetslösheten i Euroländerna tangerar det avskräckande rekordet från 1997 (10,9 procent) reduceras till en fotnot i marginalen. Francois Hollande som ny president i Frankrike signalerar så klart inte en plötslig omläggning av politiken, men i bästa fall öppnar bytet av president att det ideologiskpolitiska perspektivet breddas. Behovet av en nykeynesiansk politik i Europa är större än någonsin, och det är ganska typiskt att det är amerikanska ekonomer som Paul Krugman som framhåller detta. Ekonomer och styrande politiker i Europa sitter fast i det marknadsliberala träsket.

Statsminister Fredrik Reinfeldt närmast hånade S-ledaren Stefan Löfven då denne pläderade för en aktiv närings- och innovationspolitik vid partiledardebatten i SVT i söndags kväll. Reinfeldts hån är avslöjande. Han och alliansen är så fixerade vid steril, kameral utbudspolitik och så fjättrade vid marknadsliberala dogmer att de inte observerar vad som faktiskt sker. Som att Laszlo Andor, EUs sysselsättningskommissionär, pekar på vikten av en ny industripolitik därför att företag som lämnat EU visar intresse att återvända. Men bara till länder som visar att de vill bedriva en aktiv näringspolitik med forskning och utveckling.

Mer om debatten i SVT: Bra att Stefan Löfven fortsätter vara sig själv. Reinfeldts ofta överlägset arroganta och mästrande attityd gentemot den lugnt saklige och sakfrågeinriktade Löfven vinner inga poäng utanför kretsen av redan övertygade.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

"När vårens vindar rista..."

Torbjörns krönika Stefan Löfven och Socialdemokraterna bjuder upp till "nationell samling" kring skolan och läraryrket.

Ridsporten tappar mark

Torbjörns krönika Ridsporten var den snabbast växande idrotten bland unga under 1980- och 1990-talen.

”Ett klasskrig fört av de rika”

Torbjörns krönika Mångmultimiljardären Warren Buffet fällde yttrandet som bättre än något annat som sagts sammanfattar den marknadsliberala revoluti...

Jubileumsdag i Åtvidaberg

Torbjörns krönika Dagens fråga: Åker Elisabeth Nilsson, landshövdingen, i Anders Johanssons Volvo från 1929 eller i den 102–åriga Åtvidabergsbilen, körd av Lasse Samuelsson? Att döma av SMHI blir det roadster för hövdingen.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.