Corren.se - nyheter Östergötland

 

Professorer ska inte förenkla

  • Skriv ut
 

Skolans verksamhet är komplex och det finns inga enkla samband. Det skriver GUNNEL COLNERUD, professor i pedagogik vid Linköpings universitet, i en kommentar till en ledare.

Marika Formgren rycker (Corren 15/9) ut för att rädda Björklund, som förvrängt forskningsresultat i syfte att få argument för sina politiska förslag till förändringar för skolan. Ironiskt nog hade han ju klarat sig bättre om han enbart hänvisat till ideologiska motiv, vilket är legitimt inom politiken.

Nu angriper Marika Formgren landets professorer i pedagogik, som inte givit de svar som skulle stärka Björklunds projekt. Det vi professorer gjort är att i stället avvisa att det finns vetenskapligt stöd för så förenklade samband som att betyg, nationella prov och skolinspektion skulle leda till att eleverna presterar bättre. Skolan, undervisningen och allt lärande som pågår där, utgör en oerhört komplex verksamhet, där enstaka faktorer inte kan påstås leda till vissa effekter. Om vi svek den vetenskapliga hedern och påstod så enkla samband, då kunde vi verkligen misstänkas gå ideologiska ärenden.

Marika Formgren har emellertid rätt i att det behövs mera forskning om skolans kärnverksamhet - den som pågår i klassrummets vardag. Och just vid Linköpings universitet utförs en betydande sådan forskning om exempelvis läs- och skrivsvårigheter och matematikundervisning, om konfliktlösning och lärares etiska problem, om hur lärare korrigerar störande elever och hur arbetet med regler bedrivs, om elevers grupparbete och deras delaktighet i skolarbetet. Sådan forskning kan ge underlag för att urskilja, förstå och därmed beakta några av den mängd av fenomen som har inflytande på det som i detta sammanhang kallas elevernas prestationer.

Paradoxalt nog är det i dag ytterst svårt att få anslag till detta angelägna område. Det avspeglar inte nödvändigtvis pedagogikprofessorernas ointresse, snarare en otydlig styrning av de forskningsmedel som avsatts för utbildningsvetenskap.

Gunnel Colnerud

Corren svarar:

Jag "rycker inte ut för att rädda Björklund", jag kritiserar den politisering av den pedagogiska forskningen som har pågått sedan åtminstone 1970-talet och som jag hävdar har skadat den svenska skolan.

Politiseringen bevisas än en gång genom professorernas enkätsvar. Om det är som Colnerud skriver, att skolans verksamhet är så komplex att enstaka faktorer inte kan påstås leda till vissa effekter - då borde professorerna ha svarat att de inte vet om skolreformerna leder till bättre resultat. De flesta svarade dock att reformerna inte leder till bättre resultat, vissa med kommentaren att reformerna leder till sämre resultat. De påstod alltså enkla samband.

Jag hävdar att ointresset för att forska om klassrumsverkligheten, och svårigheterna att få anslag till sådan forskning, är en konsekvens av politiseringen: Sanningar som inte får ifrågasättas mår bäst av att inte testas.

Marika Formgren

 


 
Starta ny debatt
Rubrik:

Meddelande:


Mellan 15 och 20 kvinnor avlider varje år till följd av våld från en närstående.Bild: Scanpix

Vården viktig i kamp mot kvinnovåld

Debatt Det är hälso- och sjukvården som har samhällets bästa förutsättningar att avslöja våld mot kvinnor. Men nya insikter måste till för att samhället tidigt kan upptäcka och ingripa, menar folkpartierna Karin Granbom Ellison och Reza Zarenoe i detta inlägg

Ryckighet i ekonomin

Debatt Det saknas ett ansvarstagande för kommunens långsiktiga ekonomi. Det är beklagligt anser Kommunalrådet Lena Micko i denna replik till Roland Larsson.
Järnvägstrafiken i Stångådalen är en del av hela vårt järnvägsnät och speciellt angelägen för utvecklingen i hela sydöstra Sverige.Bild: Jan-Christer Persson

Stångådalsbanan utvecklar regionen

Debatt Stångådalsbanan bör ses i ett trafikupplägg för hela sydöstra Sverige. Den kan skapa interregional trafik när Ostlänken kommit på plats. Niklas Adell ordförande i Stångådalsbanans vänner ger sin vision av framtiden.

Fatta beslut om Ostlänken

Debatt Det offentliga Sverige, och inte minst nuvarande regering, visar sig ha en bristande förmåga att fatta beslut om höghasighetsbanor i Sverige. Det anser ordföranden i Östsvenska handelskammaren Ann Krumlinde.

Ställ krav på snöröjningen

Debatt Linköping är inte en tillgänglig kommun för alla vintertid. Årets bristfälliga snöröjning har inneburit problem inte minst för alla med nedsatt rörelseförmåga. Det menar Bo Svensson ordförande i DHR i Linköping
Frågan om var arbetet utförs och arbetstidens reglering i tjänstesamhället påvekas av bland annat flexibla tider och arbetsplatser långt från fabrikerna löpande band.Bild:Ola Axman

Reglera arbetstiden på nytt sätt

Debatt Trots att Sverige idag är ett snabbrörligt tjänstesamhälle utgår bestämmelser om löner och arbetstider ifrån fabrikens och det löpande bandets verklighet. Malin Engström och Ulrika Wiklund från Almega som är arbetsgivarorganisationen för tjänsteföretagen, drar upp en skiljefråga i årets avtalsrörelse.

Mycket snack och lite verkstad

Debatt En höjd ambitionsnivån för den östgötska sjukvården kommer att kosta. Det innebär en viss höjning av landstingsskatten förklarar socialdemokraterna Anna-Lena Sörenson och Anna Larsson i denna replik.

Debatt

 

Snacka loss i vårt forum

Diskutera och debattera aktuella ämnen

Corren är borgerligPå ledarsidan kommenterar Corren aktuella händelser ur ett borgerligt perspektiv. Corren är inte knuten till något politiskt parti.
Har du synpunkter på våra ledare? Kommentera direkt i artikeln via vårt forum eller mejla till ledare@corren.se.


Skicka in till Ordet fritt

Här skriver du in din insändare till Ordet fritt

Dagens ros

Skicka in Dagens ros

 

Dagens ris

Skicka in Dagens ris

Skriv en debattartikel

...och så tänker vi på Corren Debatt

Åsikter

 
Sök bland 54619 annonser
Lokus Jobb Motor Bostad Köp och sälj
Torsdag den 11 mars
Inga visningar idag.
CLICK@4807690,12