Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée
Mats Tobiasson skriver om Linköpings kommuns planer på att exploatera åkermarken i Sätuna.
Foto: Staffan Löwstedt / Svd / SCANPIX
Laddar...

Kommunen hotar livsmedelsförsörjningen

Vårt samhälle är helt beroende av åkerjord och i Sätuna är åkermarken bra eller mycket bra, skriver Mats Tobiasson. Han menar att Linköpings kommun är på väg att förstöra odlingsmark med sina exploaterinsplaner för Sätuna.

Översiktsplanering är svårt. Frågestunden med planerarna i onsdags kväll den 5 september i Kaga bygdegård om planerna för Sätuna bekräftade det, och att åkerns samhällsvärde negligeras i planeringen.

Åkermarken i Sätuna är bra eller mycket bra, och får ett allt större värde. Bara 2 procent av svenskarna arbetar med lantbruk, men cirka 95 procent av vår mat kommer från jord- och trädgårdsbruk. Vårt samhälle är alltså helt beroende av åkerjorden, så länge den nu räcker: Världsbefolkningen blir större, jordförstöring minskar arealen, och våra höga skördar har vi bland annat tack vare ändliga resurser som fosforn i konstgödsel och olja som drivmedel. Utan dessa minskar skördarna radikalt, men ändå försöker vi dessutom ersätta olja med åkergrödor. Detta blir en svårlöst ekvation.

Efterfrågan på mark stiger globalt, och från 2002 till 2010 ökade priserna i snitt med 400 procent. Sverige hör till de 20 länder i världen som köper upp mest jordbruksmark utomlands, vilket bland annat lett till att småbönder i Sierra Leone har mist mark, inkomster och dräglig försörjning med hjälp av Swedfunds svenska skattepengar. Torkan i USA ger stora prishöjningar på majs, soja och spannmål globalt, och handeln med sådana baslivsmedel är just global. Eftersom USA gör fordonsetanol av majs har FN:s livsmedelsorgan FAO begärt att USA drar ned på den tillverkningen, men USA vill minska sitt oljeberoende och säger nej.

I våras anordnade länsstyrelsen ett seminarium om fysisk planering och hushållning med åkermark. De som leder planeringen av Sätuna var inte där, säger sig sakna kunskap i frågan och menar att jordbruksmarkens samhällsvärde ligger helt utanför deras ramar, men menar ändå att länsstyrelsen, som har kunskap och är tydligt kritisk mot exploatering av betes- och åkermark i Sätuna, vare sig "har ansvar för frågan eller att verkligheten fungerar".

Riomötet om miljömål gav inte mycket, men 100 länder enades om att värna åkermarken, särskilt för lokal livsmedelsproduktion. EU-kommissionen har liknande mål. I denna värld vill kommunen bygga på utmärkt jordbruksmark, uttryckligen utan att anlita jordbrukskunnande, men "förhoppningsvis har vi lyckats fånga in allt av betydelse". En svensk kommun kan utan straffsanktion strunta i miljöbalkens skydd för åkermark och invånarnas långsiktiga behov, trots att projektledningen vet att packningsskadad åkermark sannolikt bara kan repareras av nästa istid.

Vilka politiker drar de ansvarsfulla slutsatserna och styr exploateringen från åkerjord mot impediment, till exempel längs Stångådalsbanan?

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    Ja, det är helt rätt att styra över bostadsbyggande till impediment i tätorten Linköping. Staden behöver utvecklas och den värdefulla åkermarken ska värnas!


    Problemet är att många inte förstått varken den täta stadens eller åkermarkens värde. På sikt kommer detta emellertid att bli tydligt. Den stadsnära åkermarken kommer att bli ytterst betydelsefull för samhället!

    Jag tycker att det är idiotiskt att ta värdefull östgötsk åkermark i besittning för kortsiktiga mål; det finns inte bättre jord i hela landet.
  • Avatar
    Hellre åkermark vid Sätuna än ekhagarna söderut om Linköping till byggande. Protesterna för byggande vid Sätuna grundar sig på fenomenet "why on my backyard". ;-(

Dela och kommentera

Ge alla Åtvidabergs partier rätt att svara

Debatt Ett medborgarförslag om ett öppet frågeforum på kommunens hemsida har reviderats så att bara namngivna partier kan svara. Fel, anser Rune Tessin, MP, Åtvidaberg.

Håll öppet för kvinnliga företagare

Debatt Det finns närmare 11 000 vård- och omsorgsföretag i Sverige. Av dessa har mer än 90 procent färre än 20 anställda.

Europas högerregeringar blunder för jämställdheten

Debatt Svensk och europeisk ekonomisk politik har flera brister. En av de allvarligaste är frånvaron av ett fungerande jämställdhetsperspektiv, skriver Göran Färm (S) och Anna-Lena Sörenson (S).

Kunskap slösas bort

Debatt Vi i Sverige måste bli bättre på att hushålla med våra resurser och ta vara på människors kunskap, skriver Betty Malmberg (M).

Så tänker vi på Corren Debatt

Debatt Correns debattredaktion publicerar insända artiklar utifrån en helhetsbedömning där nyhetsvärde, kvalitet och originalitet spelar in.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.