Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée

Linköping ska bli en tryggare stad

För några veckor sedan vaknade Linköpingsborna till nyheten att skott avlossats mot sportbaren New Yorks Legends.

Skottlossningen sätter en ribba och en nivå av våld som nog ingen tidigare upplevt i Linköping.

Hotet är reellt och påtagligt, det är egentligen ett mirakel att ingen person kom till skada. Förändringen mot ett tuffare klimat är förstås något som varken Linköpings kommun eller några myndigheter kan bortse från.

Hotet mot vårt samhälle och vår fina stad måste tas på största allvar, polisen måste arbeta aktivt, synligt och effektivt men metoden att arbeta mot kriminalitet måste drivas av fler än bara polisen. Därför avser Linköpings kommun jobba i direkt samverkan med alla myndigheter. I förlängningen måste även övriga viktiga samhällsbärande funktioner inbegripas i arbetet. Vi får inte låta destruktiva krafter få fäste i vår stad.

Kommunen har ett stort ansvar att se till så lagar och förordningar följs. Vi kommer också ha löpande träffar mellan kommunens säkerhetsavdelning, skattemyndigheten, kronofogden, försäkringskassan, kustbevakningen, polis, tull med flera myndigheter. Därutöver kommer vi politiker inom kort att träffa krögare, fastighetsägare, arbetsmiljöverket, facket och länsstyrelsen vid en gemensam träff.

"Linköpings nöjesgata", Ågatan, har under många år förstärkts på olika sätt för att den yttre miljön ska kännas trevlig och inbjudande, det finns alla skäl i världen att fortsätta med arbetet men också att förebygga yttre hot. Vi välkomnar tankarna på en krogägarförening, en förening som skulle vara till nytta på flera sätt, bland annat vore det en bra samtalspartner för diskussioner av det övergripande slaget.

Vi, företrädare för Linköpings samtliga partier, kommer att göra vårt yttersta för att arbeta vidare för ett tryggt Linköping där alla Linköpingsbor kan träffas, både på Ågatan och i andra nöjesmiljöer och restauranger.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    "det är egentligen ett mirakel att ingen person kom till skada"

    Hur kan det anses som ett mirakel att ingen blev skadad då skotten skedde tidigt på morgonen när alla låg och sov och det var helt folktomt?
  • Avatar
    @____J____,
    Det är väl hotet som sådant som man menar? Dvs att det lika gärna hade kunnat skett mitt på dagen?
  • Avatar
    @Phaetoon
    Detta hade aldrig skett mitt på ljusan dag då gärningsmannen/männen(?) inte vill riskera både att bli igenkända av folk samt att råka på polis. Denna typ av skrämseltaktik skulle jag gissa är konkurrensbaserad men utförandet gör dock att det helt motverkar själva syftet, t.o.m. destruktivt för beställaren. M.a.o. är det amatörer i farten.
  • Avatar
    Linköpings Politiker borde först ta sitt jobb på allvar ,har varit med i så kallade trygghetsvandringar i yttreområden och framför till den ansvarige brister ,men fortfarande så har det inte hänt nått ,kommunen snackar så mycket om att göra stan trygg ,personligen litar jag inte på deras ord ,efter vad som hänt på ågatan så förstår jag inte vad problemet är sätt upp övervakningskameror ,skit i ordet inte kränka nån
  • Avatar
    Länsstyrelsens hållning vad gäller kameraövervakning är helt obegriplig. De företräder i alla fall inte den ärliga delen av medborgarna då de vid undersökningar anser att det är helt OK med kameror.

    Det är ett jämra kränkande hit o dit numera, men om ett brottsoffer blir kränkt av en förövare så verkar inte det så farligt.

Dela och kommentera

Fråga

Rösta

Ge alla Åtvidabergs partier rätt att svara

Debatt Ett medborgarförslag om ett öppet frågeforum på kommunens hemsida har reviderats så att bara namngivna partier kan svara. Fel, anser Rune Tessin, MP, Åtvidaberg.

Håll öppet för kvinnliga företagare

Debatt Det finns närmare 11 000 vård- och omsorgsföretag i Sverige. Av dessa har mer än 90 procent färre än 20 anställda.

Europas högerregeringar blunder för jämställdheten

Debatt Svensk och europeisk ekonomisk politik har flera brister. En av de allvarligaste är frånvaron av ett fungerande jämställdhetsperspektiv, skriver Göran Färm (S) och Anna-Lena Sörenson (S).

Kunskap slösas bort

Debatt Vi i Sverige måste bli bättre på att hushålla med våra resurser och ta vara på människors kunskap, skriver Betty Malmberg (M).

Så tänker vi på Corren Debatt

Debatt Correns debattredaktion publicerar insända artiklar utifrån en helhetsbedömning där nyhetsvärde, kvalitet och originalitet spelar in.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.