Tisdag 7 februari 2012
Dagens namn: Rikard, Dick
Corren Lokus
24Corren Corren Mera Affärsliv.com

Corren.se - nyheter Östergötland

Strömbergs avgång en seger för Ask

 

"Man räknar pinnar", sa den uppgivna rösten i telefonen. Polismannen i andra änden ville berätta om hur fel rikspolischefen Stefan Strömbergs effektivitetskrav slog, i hopp om att Corren skulle ta upp ämnet på ledarsidan.

"Man räknar pinnar", sa den uppgivna rösten i telefonen. Polismannen i andra änden ville berätta om hur fel rikspolischefen Stefan Strömbergs effektivitetskrav slog, i hopp om att Corren skulle ta upp ämnet på ledarsidan.

Han menade att "mängdbrott" som fortkörning och småstölder prioriterades på bekostnad av brott som krävde mer resurser att utreda - som prostitution och narkotikabrott. Mängdbrotten gav fler "pinnar" i kolumnen uppklarade brott och förbättrade därmed statistiken.

Det anonyma samtalet kom förra vintern. Med tiden blev kritiken från poliskåren så stark att Stefan Strömberg, efter ett samtal med justitieminister Beatrice Ask (m), på fredag eftermiddag bestämde sig för att avgå. Dagen innan hade tre fackliga företrädare, som tillsammans företräder runt 700 poliser i chefsbefattning, i ett öppet brev på DN Debatt vänt sig till Beatrice Ask och bett henne agera. De fick som de ville.

Redan på torsdagskvällen när Thomas Bodström (s) tog sin hand ifrån Strömberg och öppet förkunnade att han skulle avgå anade man att det rörde sig om den sista råttan som lämnade ett sjunkande skepp. Bodström var den som tillsatte Strömberg under sin tid som justitieminister. Och om någon av de två - Ask och Bodström - har ett ansvar för de rigida effektivitetskrav som Strömberg drev, så är det Bodström och inte Ask.

För Beatrice Ask kommer avgången förmodligen som en befrielse. Ja, det är rent av en seger. Ask var kritisk till utnämningen av Strömberg 2004 och ifrågasatte om han hade tillräcklig praktisk kunskap om polisarbete. Hon får nu en chans att börja om med en chef som hon själv har valt.

Det kommer att förtydliga att de borgerligas syn på polisarbetet är annorlunda - de satsar på fler och synligare poliser. Beatrice Asks ställning kommer att stärkas.

Hon höll också en galant presskonferens där hennes engagemang för att polisens arbete ska fungera lyste starkare än något annat.

Därmed inte sagt att Strömberg har varit en dålig chef. Det finns både poliser och civila anställda inom myndigheten som i efterhand ger honom sitt stöd.

Att det ställs effektivitetskrav på polisarbetet är minst sagt rimligt - även om Strömberg kan ha varit väl hård i nyporna. Stefan Strömberg har själv hävdat att kritiken mot honom inom poliskåren främst är uttryck för en ovilja att förändras. Det finns säkert en del sanning i det.

Och i grunden är det inte acceptabelt att polisen tar sig rätten att avsätta sin chef genom att mobba ut honom. Rikspolischefen tillsätts av justitieministern och har att följa riktlinjer som är politisktbeslutade. Om polisväsendet inte accepterar den ordningen får det karaktären aven stat i staten, som inte är underställd folkviljan. Det vore mycket bekymrande.

Å andra sidan: När en konflikt har gått överstyr kan chefsbyte vara den enda vägen. Att Stefan Strömberg avgår är förmodligen tillalla parters bästa.

 

 
Alla föräldrar står inte och väljer yoghurtsort åt sina barn i matbutiken - och det inte bara på grund av ekonomiska skäl. Foto: Bertil Ericson/SCANPIX

Det handlar om mer än pengar

Ledare Socialdemokraternas 10-punktsprogram mot barnfattigdom visar på hur komplext problemet är.

Politiserat med president

Ledare Det finska presidentvalet ger en tankeställare åt oss som vill byta ut den svenska monarkin mot republik.
De allra flesta 1-5-åringar i Sverige går i förskola, men samhället ska vara öppet för att det finns familjer som har andra önskemål. Foto: JOHAN GUNSEUS/SCANPIX

Valfrihet och arbetslinje

Ledare KD:s nya familjepolitik upprör liberalerna, men bemöts enklast med arbetslinjen.

Till de privata välfärdsalternativens försvar

Ledare Hade 2012 varit valår hade äldreomsorgen varit en av de viktigaste valfrågorna. Förmodligen hade regeringen liksom alliansen i Linköping fått det betydligt hetare om öronen gällande vinstintressen och privata välfärdsalternativ.

Ett misslyckande

Ledare Skattehöjningen kan inte ses som något annat än ett misslyckande för alliansen och Vrinnevilistan. Siktet bör vara inställt på att på sikt kunna återställa östgötarnas låga skattenivå.
När Hollywoodskådespelarna Ashton Kutcher och Demi Moore blev ett par var han 25 år och hon 41 år. Han var alltså hennes "lammkött", enligt det vedertagna sättet att använda ordet.Foto: Evan Agostini/Scanpix

Pekpinne stoppar inte lammkött

Ledare När vuxna moraliserar vägrar tonåringar att lyssna.

It och läsinlärning

Ledare Martina Lundström skriver replik på ledaren "Illitterata Sollentuna" (31/1) och Marika Formgren svarar.

Ledare

 
Corren är borgerligPå ledarsidan kommenterar Corren aktuella händelser ur ett borgerligt perspektiv. Corren är inte knuten till något politiskt parti.
Har du synpunkter på våra ledare? Kommentera direkt i artikeln via vårt forum eller mejla till ledare@corren.se.

Charlotta Friborgs krönika

Senaste krönikan

Skicka in till Ordet fritt

Här skriver du in din insändare till Ordet fritt

Dagens ros

Skicka in Dagens ros

 

Dagens ris

Skicka in Dagens ris

Skriv en debattartikel

...och så tänker vi på Corren Debatt

Å andra sidan med Torbjörn Gustavsson
 
CLICK@4257837,12