Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 22 maj, Namnsdag: Hemming, Henning
LINKÖPING 20110414
Genrebild på nöjesstråket Ågatan.
Bild Jeppe Gustafsson
Foto: Jeppe Gustafsson
Laddar...

Ett liberalt dilemma

Både polis och krogägare vill kameraövervaka Ågatan. Med tanke på den senaste tidens grova kriminalitet är det en bra idé. Men frågan är hur mycket övervakning medborgarna ska stå ut med.

Sedan slutet av maj i år kameraövervakar polisen i Linköping bar- och restaurangstråket på Ågatan. Den 19 juli lämnade polisen in en ansökan till länsstyrelsen om tillåtelse till permanent kameraövervakning. Om detta berättade Corren i går. Skälet till övervakningsivern är givetvis den organiserade kriminalitet som senaste tiden valt Ågatan som spelplats.

Men polisen är inte de enda som ansökt om att få kameraövervaka i och omkring Ågatan. För tillfället har exempelvis Platens Bar en tillståndsansökan inneliggande hos länsstyrelsen. Kommunen har ställt sig positiv till övervakning. Platens Bar ligger förvisso inte på Ågatan, utan på Platensgatan, men tillhör samma område av krogar och uteställen.

Att polisen och näringsidkare känner sig tvungna att ansöka om kameraövervakning på allmän plats är illavarslande. Det visar att problemen, grov organiserad brottslighet i polisens fall och ordningsstörning och hot i näringsidkarnas, är för stora för att handskas med på annat sätt.

För ofta är det så att de flesta åtgärder redan har prövats. Att be om övervakning blir en sista utväg.

Och visst kommer kriminella av allsköns dignitet att fastna på bild, men det kommer också många vanliga medborgare som bara råkade passera förbi en kriminell händelse, eller stå i en krogkö där ett slagsmål bryter ut. Ur ett liberalt perspektiv blir kameraövervakning därför snabbt problematiskt: att kunna röra sig fritt i det offentliga rummet utan att ständigt vara bevakad av storebror är ett minimikrav.

Att övervaka en misstänkt brottsling är en sak, generell massövervakning en annan och det senare kommer alltid att vara kränkande mot den enskildes integritet.

Men naturligtvis finns det en annan sida av myntet. Samma liberala hållning som räds det integritetskränkande i kameraövervakning ser det som självklart att det tillhör statsmaktens skyldighet att upprätthålla lag och ordning och näringsidkares rättigheter att skydda sin verksamhet. På så sätt kommer kameraövervakningens vara eller icke vara alltid förbil ett liberalt dilemma.

Lösningen blir att mycket noga väga konsekvenser för och emot. Kränkningen av den enskildes integritet måste alltid vägas mot nyttan av övervakningen. Och hur definieras kameraövervakningens nytta? Är det med hjälp av polisens användningsfrekvens, antal uppklarade brott eller kanske upplevd trygghet bland medborgarna?

När passeras den gräns som gör det acceptabelt att övervaka oss alla?

Hur man än vrider och vänder på det så måste det anses som att den gränsen för Ågatans del har passerats. Den grova organiserade brottslighetens ökade närvaro och aktivitet i krogvärlden är starka skäl för övervakning. Men dilemmat, det kvarstår ändå.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    Alltid samma idiotiska argument... I stort sett varenda undersökning visar att kameraövervakning INTE minskar antalet våldsbrott.

    Däremot tror jag att många synliga poliser får folk att tänka en gång till, även i förfriskat tillstånd, innan man gör nåt dumt.

    Men det är ju klart, det är ju säkert mycket billigare att bara slänga upp några kameror och vinna enkla poäng och säga att man verkligen gör allt för att öka tryggheten...
  • Avatar
    Kameraövervakning är bra. Bäst tror jag att de är när det gäller att klara upp brott. Vi har ju flera mördare i Sverige som åkt fast med hjälp av kameror. Ett av de mest kända är mordet på Elin i Göteborg som klarades ut med hjälp av en kamera på spårvagnen. Vi har brunnsmordet i södra Östergötland som klarades upp med hjälp av vägkamera. osv osv. Om bara en enda grov brottsling åker fast per år så är det värt varenda öre som satsas på övervakningskameror. Lätta på reglementet och tillåt flera kameror.
  • Avatar
    Tror Gorni att polisen har pengar i oändlighet?
    Att ett enda uppklarat grovt brott skulle legitimera alla övervakningskameror är extremt dålig hushållning med pengarna.
    Givetvis måste det vara kostnadseffektivt i förhållande till andra åtgärder för att det ska vara motiverat.

    Skulle vilja påstå att det ger falsk trygghet. Visst, det kanske klarar upp fler brott. Men spelar det någon roll om jag får men för livet av en misshandel, blir våldtagen eller mördad?
    Nej.
    Om det nu inte är särskilt effektivt gällande att förhindra brott - för det är väl bättre att brotten inte sker över huvud taget - bör man inte då satsa på andra metoder? Det verkar finnas en okritisk övertro på kameror.
    Tekniska lösningar på mänskliga problem.
  • Avatar
    F.ö. anser jag att det inte går att ha ett kategoriskt svar på den här frågan som man applicerar i alla situationer. Det är ett barnsligt sätt att resonera.

    Att kameraövervaka Ågatan på vissa tider kombinerat med högre polisnärvaro och samverkan med krögarna är inte en dålig idé om man vill komma åt problemet med våld.
    Dock tror jag den bästa åtgärden är att sprida ut krogarna mer. Det fattar väl en treåring att trängsel med allt folk på samma gata skapar situationer där våld kan uppstå, särskilt i kombination med alkohol.

    Men att slentrianmässigt övervaka på offentliga platser där våldsbrott inte är ett större problem än på andra platser är inte OK.
    Där väger den personliga integriteten tyngre.
  • Avatar
    Verkar det som att Corren gömmer vissa artiklar? Denna artikel kan fortfarande kommenteras, men syns inte längre i menyn av artikelkommentarer: http://www.corren.se/kommentarer/tradvisning/default.aspx?forumid=4123430&threadid=6144159
Prev Next

Dela och kommentera

Åtvidabergs populära par

Ledare S och M har varit ett framgångskoncept.

Splittrande stenar

Ledare Måndagen den 13 maj ska en 69-årig man ha gått mellan husen i Stockholmsförorten Husby och hotat andra människor med en stor kniv.

När dragningskraften slocknat

Ledare Vilket existensberättigande har ett parti när väljarna flyr? Den frågan borde KD fundera på.
KD har startat en skolkampanj.

Privatisera kungen

Ledare I går var det lysningsgudstjänst för prinsessan Madeleine och Christopher O´Neill i huvudstadens Slottskyrka.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.