Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 19 maj, Namnsdag: Maj, Majken

Folkligt förankrad reform

Sju av tio svenskar tycker att rot- och rutavdragen ska finnas kvar.

Det visar en ny Sifo-undersökning presenterad i Svenska Dagbladet (25/7). Det massiva stödet finns i alla politiska partier, utom Vänsterpartiet. Där vill bara tjugotre procent behålla avdragen.

Att vänsterväljarna särskiljer sig är inte konstigt. Tvärtom går de i takt med sitt parti. Man vill att politiker och det offentliga ska omhänderta medborgarnas pengar och göra i sitt tycka klokare investeringar. Vad som är positivt är det mangranna stöd som avdragen har bland både övriga väljare och övriga partier.

Stödet är föga förvånande störst hos borgerliga väljare. Bland Centerpartiets väljare tycker nästan alla (97 procent) att rot- och rutavdragen är bra. Det är goda nyheter för Annie Lööf. Centerns försök att profilera sig som ett småföretagarparti verkar bära frukt.

Sedan rut-avdraget infördes 2007 och rot-avdraget 2008 har mycket förändrats. Är det någon som gynnas av avdragen är det småföretagen. Arbeten som tidigare utfördes svart, vilket förvägrade utföraren rätt att tillgodoräkna sig pension och sjukförsäkring, görs nu i den vita sektorn av ekonomin.

Skatteverket rapporterade i höstas att 47 procent av alla de företag som var verksamma i "rut-branscher" - exempelvis städning och tvättning - hade startats efter 2007, då avdragsmöjligheten infördes.

40 procent av köparna av rot-tjänster uppger att jobben tidigarelagts tack vare avdraget, eller att det aldrig blivit av om inte avdragsmöjligheten funnits. Dessutom har svenskarnas inställning till svartjobb förändrats med reformen. Färre tycker det är okej att köpa svarta tjänster än innan.

Rot- och rut-avdragen är en formidabel borgerlig succé, helt i enlighet med den förespråkade "arbetslinjen". När ett politiskt förslag träffar rätt hos breda lager i befolkningen, då blir det populärt. Svårare än så är det inte.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    "När ett politiskt förslag träffar rätt hos breda lager i befolkningen, då blir det populärt. Svårare än så är det inte."

    Jo, svårare än så är precis vad det är. När en så drastisk sänkning av konstnaderna görs för köparna är det omöjligt att det inte blir populärt. Det betyder inte nödvändigtvis att det var rätt beslut. Missnöjet har växt på många andra områden parallellt med detta, skola, vård och omsorg samt utförsäkringar. De miljarder som gått åt till rot- och rutavdrag skulle mycke väl ha kunnat göra mer nytta på andra områden vilket givetvis måste tas med i beräkningarna. Det har säkert gynnat småföretagandet, vilket är bra, men framförallt rotavdraget gynnar ju fråmst de privatpersoner som haft tillräckligt god ekonomi för att köpa sin egen bostad, det känns inte som det är dit våra gemensamma skattepengar ska gå. Speciellt inte då t.ex skolan nu blir av med det statliga extrastödet och måste spara, en verksamthet som är viktigare är att renovera privata bostäder och som gått på knäna bra länge.
  • Avatar
    Väl skrivet apokalyps.

    Men det fattar väl alla att det är bättre att svenne-banan får bygga ny altan med rejäla skatteavdrag där hen kan pimpla billigt bag-in-box vin, än att vi har pengar till välfärdens kärna - vård, skola och omsorg.
    Lättare att se resultat av ROT och RUT i plånboken, sen t.ex. lägga skulden på en dålig skola på lärarna.
    Hoppas folk snart tröttnar på den här omvända Robin Hood-politiken.
  • Avatar
    Snart blir det säkert en skattehöjning så att skattesubventionerna räcker till renoverade badrum och kök och alla altaner.
  • Avatar
    Svenne-banan är väl för sjutton en han, inte en hen Pseudonym!
  • Avatar
    Med hjälp av godtyckligt vald statistik kan man som bekant bevisa vad som helst, och ska man få den borgerliga regeringen att framstå som duglig gäller det att stänga av det källkritiska sinnet.
    För det första gör inte SIFO en sån här undersökning spontant, de har en uppdragsgivare, i det här fallet Svenska dagbladet. SvD som är nästan lika högervriden som Corren, redan här borde det ringa varningsklockor, kan det vara så att resultatet är ett beställningsverk?
    Jo, antagligen är det så. Varför skulle man annars buntat ihop det omdiskuterade rutavdraget och det populära rotavdraget i samma fråga? Jo, självklart för att de som är negativa till rut ska ha överseende med det för att de tycker rot är en bra reform!
    Om man hade ställt en fråga om rot och en annan fråga om rut så hade resultatet blivit ett helt annat. Många hade gillat rot, rut hade fått ett betydligt svagare stöd. Men då hade det blivit alldeles för tydligt att succen med rotavdraget är en isolerad händelse, ett enstaka undantag i Alliansfiaskot. Pinsamt att ledarredaktionen är så ideologiskt förblindad att de inte ens kan genomskåda detta.
Prev Next

Dela och kommentera

Alla får sjunga men inte Israel?

Ledare I Malmö arena ljuder schlagern, på Malmös gator ekar demonstranternas slagord och fördömanden. Nej, det är inte 1975 längre när vä...14

Schlageryran en politisk vindpust

Ledare Musik och politik har alltid hört ihop. Eurovision song contest (ESC) är inget undantag, även om uppenbara politiska budskap inte ...1

Släpp in de utestängda

Ledare Utanförskapet för funktionshindrade personer är ovärdigt Sverige. Arbetslinjen måste även gälla dem.

Illa däran

Ledare Uttrycket ”Europas sjuke man” ska ha myntats på 1800-talet om det sönderfallande Osmanska riket.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.