Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 20 juni, Namnsdag: Linda

Ny energi för Sverige

De svenska kärnkraftsverken har snart tjänat ut. Beslut bör snart fattas om nya, säkrare och effektivare reaktorer.

Det var som om ett eko från kärnkraftsalarmismens 70-tal hördes över landet i går. Samtliga svenska reaktorer är livsfarliga. Risken för en svår olycka hänger över oss likt ett mörkt, hotande radioaktivt moln. Kärnkraftverken måste stängas mer eller mindre omedelbart. För paniklarmandet stod Greenpeace, som lanserade en rapport om säkerhetsläget i Forsmark, Ringhals och Oskarshamn. Där härskar rena skräcken. Anläggningarna är gamla, missköta, personalen saknar kompetens, allvarliga incidenter avlöser varandra. Till råga på allt är inspektörerna från Strålsäkerhetsmyndigheten korrumperad och släpphänt. Det enda som är intressant för kärnkraftsmaffian är att krama ut så mycket ekonomisk profit som möjligt ur reaktorerna innan katastrofen drabbar oss.

De övervintrade aktivisterna i det som återstår av rörelsen Folkkampanjen mot kärnkraft måste känt ett nostalgiskt rus när budskapet från Greenpeace återgavs i medierna. Påminde det inte en smula om 1979 och Harrisburg? Men tiden för forna dagars skrämselpropaganda är trots allt förbi. Om en notoriskt atomfientlig organisation som Greenpeace hade önskat skapat seriös debatt vore det smartare att undvika den värsta svartmålningen. Ibland kan det vara klokt att tala med mindre bokstäver för att öka trovärdigheten. Nu kunde kritiken bara avskrivas som sedvanligt överdrivet hojtande från smått skogstokiga alternativtomtar.

Faktiskt lite synd. Ty bortom svaveloset har ändå Greenpeace en poäng som förtjänar att diskuteras. De svenska kärnkraftsverken börjar ju falla för ålderstrecket. Hur länge kan vi fortsätta att trimma gamla reaktorer byggda på 70- och 80-talen? Gränsen för vad som är ekonomiskt och säkerhetsmässigt försvarbart nås antagligen inom 10-15 år. Det betyder att slutet för hälften av svensk elproduktion närmar sig. Vad ska vi ersätta all denna energi med om Sverige vill hålla ställningarna som modernt industriland?

Det mest realistiska och rimliga svaret är ny kärnkraft. Lyckligtvis har alliansregeringen kunnat undanröja den politiska surdeg som länge förhindrat forskning, planering och byggnation av nästa generations reaktorer. Dessa är mycket effektivare och säkrare än dagens. Istället för att enbart utnyttja 0,7 procent av energin i kärnbränslet, ger framtidens reaktorteknik möjlighet till 99 procents förbränning och återvinning. Enligt Jan Wallenius, professor i reaktorfysik vid KTH, innebär det att vi kan köra kärnkraftverk i ytterligare 5000 år utan att behöva gräva upp ett enda gram uran till ur marken. Snacka om förbättrad verkningsgrad!

Men ett nytt svenskt kärnkraftsprogram är en omfattande, komplicerad och tidskrävande investering. Vill vi smidigt klara generationsskiftet måste snart nödvändiga beslut fattas. Ty Greenpeace har åtminstone rätt i detta: att låta ålderstigna reaktorer koka på övertid är ingen bra idé.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    Ledarskribenten kallar en rapport från en av världens mest välkända miljöorganisationer för "överdrivet hojtande från smått skogstokiga alternativtomtar". Kanske ledarskribenten
    bör lyssna lite på sina egna ord "Ibland kan det vara klokt att tala med mindre bokstäver för att öka trovärdigheten."
  • Avatar
    Nej jag tycker det var en bra beskrivning av en organisation som inte inser konsekvenserna av sina överdrivna framställningar. "Världens mest kända miljöorganisation". Ja även om den är känd, så behöver den ju inte vara bra. Deras aktioner är ju välkända men även ofta olagliga och spektakulära. Correns ledare var intressant och självklart måste vi satsa på den moderna kärnkraften i framtiden. Bra att foirskningen kring detta har kommit igång igen efter att ha varit bannlyst så lång tid i Sverige. Kärnkraften är en effektiv, ren och billig energikälla som vi behöver ha för att kunna försörja vår energislukande industri i framtiden. Då hjälper ett snurrande (eller ofta stillastående) vindkraftverk föga.
  • Avatar
    Tyvärr är kärnkraftsförespråkarna; i kärnkraftsindustrin uppbackade av PR-företag som Prime, på universiteten och hos ansvariga myndigheter, mycket mer diskreta med sina underliggande syften. Faktum är att kärnkraftslobbyn nu i årtionden drivit en välfinansierad och välorganiserad kampanj för att Sverige till varje pris ska bygga ny kärnkraft.

    Ta Janne Wallenius, professor i reaktorfysik vid Kungliga tekniska högskolan, KTH, och Christian Ekberg, professor och kärnkemist vid Chalmers till exempel.

    Som företrädare för den akademiska världen ses de i regel som opartiska. I själva verket är de starka kärnkraftsförespråkare, vilket blev pinsamt tydligt under olyckan i Fukushima.

    Lyssna här hur de i vetenskapsradion på ett närmast parodiskts vis benhårt förnekar och bagatelliserar alla faror med känrkraften, mitt under brinnande härdsmälta:
    http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=415&artikel=4398005

    Faktum är att explosionerna självklart förvärrade katastrofen. Oerhörda mängder radioaktivt nödkylvatten spolades ut i havet.

    Inte med ett ord nämner dessa opartiska professorer de faror utländska experter lyfter fram i den här Ny Teknik artikeln t ex:
    http://www.nyteknik.se/nyheter/energi_miljo/karnkraft/article3145859.ece

    Alla källor och uppgifter ska granskas kritiskt. Det gäller även dem som är kända förespråkare av kärnkraft.



  • Avatar
    Händelsen i Japan orsakades av en jordbävning. Den kan man inte skylla på kärnkraften.

Dela och kommentera

Detta duger inte, kulturministern!

Ledare Lena Adelsohn Liljeroth presenterade i går regeringens public service-proposition. Och med denna har kulturministern onekligen lyckats göra en intressant sak: uppfinna en ny synonym till uttrycket "goddag yxskaft". Ty vad gäller de två väsentligaste frågorna kan svaren svårligen tolkas annorlunda.

PK-banken snart privat

Ledare Snart är det avskräckande kapitlet med den statligt ägda affärsbanken PK-banken över.

När pengarna inte längre räcker

Ledare Det borde vara hög tid att prioritera bland den offentliga verksamhetens åtaganden och sätta gränser för politikens ansvarsområden.15

Dilemmat med LO-facken

Ledare Att få vara med i en fackförening om man vill är lika mycket en rättighet som att få slippa att vara med om man av någon anledning inte vill vara med. De som inte tycker att de kan tala eller skriva för sig ska också ha möjligheter att komma till tals med arbetsgivaren.3

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.