Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraFredag 24 maj, Namnsdag: Ivan, Vanja
Mars, 2011: Regeringen och Miljöpartiet ville så gärna blockera SD att de blundade för sina egna olikheter.
Foto: PONTUS LUNDAHL / SCANPIX
Laddar...

Överenskommelse på lös grund

Det knakar om den invandringspolitiska uppgörelsen mellan regeringen och Miljöpartiet, och det är kanske lika bra.

När regeringen och MP i mars 2011 presenterade sin invandringspolitiska uppgörelse var det i en anda av desperation. Sverigedemokraterna hade nyligen valts in i riksdagen, och många undrade vad som skulle hända: Skulle Sverige bli omänskligt och rasistiskt nu?

I dag vet vi att det inte hände så mycket. SD framstår snarare som kritiker av invandringspolitiken och rädda för islam, än som etniskt fixerade rasister. Dessutom blir de utfrysta av övriga riksdagspartier.

Men då var allianspartierna och MP så angelägna om att blockera SD att de bortsåg från sina egna olikheter. De såg bara den gemensamma nämnaren; att de fem partierna till skillnad från S och V är positiva till arbetskraftsinvandring.

Skillnaden man blundade för är att MP vill ha fri invandring, medan alla de borgerliga partierna då ville ha en reglerad invandring (sedan dess har Centerpartiet svängt och vill ha fri invandring på sikt).

Denna skillnad i grundläggande synsätt ligger bakom MP-utspelet i SvD (25/4). Åsa Romson och Maria Ferm anklagar regeringen för att svika den migrationspolitiska uppgörelsen, och hotar själva med att bryta den. MP:s vision om fri invandring visar sig bland annat i glidningen kring anhöriginvandringen. I uppgörelsen sade man att familjer som inte kan återförenas eftersom de saknar identitetshandlingar som styrker släktskap skulle få utökade möjligheter till dna-prov. Nu vill MP tillåta anhöriginvandring även när dna inte visar på släktskap. Säger några att de är släkt ska man helt enkelt tro på det.

Men det är framförallt rätten till vård för så kallade papperslösa (utlänningar som vistas illegalt i Sverige, till exempel genom att trotsa utvisnings-/avvisningsbeslut) som irriterar MP. Regeringen och MP var överens om att förbättra rätten till vård, men den utredning som blev färdig i maj 2011 har blivit liggande.

Det beror kanske på att förslagen är väldigt långtgående. Trots att rätten till vård inte ska uppmuntra människor att vistas illegalt i Sverige, vill utredningen att papperslösa ska få samma vård på samma villkor som svenska medborgare.

MP hävdar (liksom utredningen) att rätten till obegränsad vård är en universell, mänsklig rättighet, och skjuter därmed sin egen vision om fri invandring i foten. Bara "politiska" rättigheter som yttrandefrihet och religionsfrihet är universella. "Välfärdsrättigheter", som rätten till vård eller utbildning, är beroende av ekonomi och omfördelning i det aktuella landet.

Därför kan endast anhängare av nattväktarstaten ha en logisk vision om fri invandring. Vill man som MP och de flesta andra i Sverige ha en utbyggd välfärdsstat, med bland annat SFI, socialbidrag och introduktionshjälp till invandrare, blir konsekvensen att invandringen måste regleras. MP inser inte detta, och därför kanske det är lika bra om migrationsöverenskommelsen skulle spricka.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    De som vill bo här får bo här. Vi som bor här delar på t.ex. sjukvårdskostnader. Jag antar att jag är miljöpartist då jag inte ser hur detta är logiskt fel.
  • Avatar
    Nejtack: jag kan se att du inte har en aning om hur det ser ut i vården idag. Varken i äldrevården, den somatiska vården, eller psykvården. Kan du verkligen ha missat, att vården redan går på knäna - bl.a. beroende på att så stor del av våra skattepengar numera går till invandringen i stället..? Inte ens infödda svenskar som arbetat och betalat skatt här ett helt liv, kan få en värdig vård på ålderdomen idag. Hur skulle vi då kunna erbjuda vård åt människor som inte bara aldrig har betalat någon skatt här, utan dessutom trotsar ett avvisningsbeslut..? Hur dum o naiv får man egentligen vara..?
  • Avatar
    Vi kan erbjuda papperlösa vård genom att nagga det lite i kanten på det oerhörda överflöd vi lever i.
  • Avatar
    Vi måste vara generösa och visa omvärlden att vi är ett solidariskt och välkommnande land.
  • Avatar
    Sign "nejtack" vi lever inte i något "överflöd". Det där har du fått om bakfoten. Många mnniskor i Sverige idag är fattiga. De har mat för dagen och en bostad men inte så mycket mera. De flesta har nog för att leva ett normalt liv men något överflöd är det nog bara en liten klick väldigt rika som lever i detta. Att säga som du "de som vill bo här får bo här" tyder på en djup okunskap om hur världen ser ut och även en naivitet från din sida. Vet du hur många miljoner människor i exempelvis Afrika som inget annat önskar än att få komma till västvärlden, Europa och Sverige??? Hur skulle våra resurser räcka till alla dem??? Vi behöver en väl reglerad invandring och MP inställning till fri invandring är skrämmande.
Prev Next

Dela och kommentera

Svensk film i politikens klor

Ledare För Svenska filminstitutet har genusideologin blivit viktigare än att stå upp för konsten på konstens egna villkor.

Åtvidabergs populära par

Ledare S och M har varit ett framgångskoncept.

Splittrande stenar

Ledare Måndagen den 13 maj ska en 69-årig man ha gått mellan husen i Stockholmsförorten Husby och hotat andra människor med en stor kniv.

När dragningskraften slocknat

Ledare Vilket existensberättigande har ett parti när väljarna flyr? Den frågan borde KD fundera på.
KD har startat en skolkampanj.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.