Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée

Skatteberget måste bli plattare

"De rika betalar för lite i skatt" är ett vanligt påstående från den politiska vänstern. Men stämmer det verkligen att höginkomsttagare inte betalar sin beskärda del till det allmänna?

En ny undersökning som i går presenterades på Svenska Dagbladets debattsida motsäger det. Artikeln skriven av Robert Gidehag och Arvid Malm, vd respektive chefekonom för Skattebetalarnas förening, hävdar i stället att den tiondel av befolkningen som tjänar mest aldrig betalat så stor andel i skatt som nu.

Undersökningen bygger på statistisk från SCB, över hur olika inkomstgrupper betalar till offentliga sektorn genom skatter på lön, kapital och sociala avgifter. Detta har sedan jämförts med hur de olika inkomstgrupperna tar del av bidrag.

De senaste decennierna har en tydlig förändring skett. Den tiondelen av befolkningen med högst inkomster står idag för 29 procent av privatpersoners skatteinbetalningar. 1980 var det 25 procent. Under samma tidsperiod har bidragsutnyttjandet förskjutits åt det andra hållet. De 40 procent som tjänar minst har ökat sin andel av bidragen från 47 procent 1980 till 59 procent idag. Alltså precis tvärtemot den skrämselpropaganda vi dagligen matas med.

Föreställningen om att höginkomsttagare kommer undan stämmer således inte överens med verkligheten. Därför eftersöker Gidehag och Malm ett perspektivskifte i synen på skatter och skattebetalande. Det är inte svårt att hålla med.

Att ytterligare skruva upp progressiviteten i skattesystemet är inte en framkomlig väg. I stället bör skatteskalan plattas till. Att ta bort värnskatten är en bra början.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    Markus, jag föreslår att du läser följande replik på debattartikeln som du refererar till:

    http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/de-rikaste-har-blivit-rejalt-mycket-rikare_7570310.svd

  • Avatar
    Usch, ännu en nyliberal debattör på Correns ledare. Är det Annie Lööf som skriver under pseudonym mån tro?
    Så urbota korkat.

    Men vill man gå mot ett samhälle med större klyftor, ja då är ju nyliberalismen den absolut säkraste vägen. Tror dock inte det är särskilt förenligt med svenskarnas förkärlek för välfärd och den svenska modellen.
  • Avatar
    Med platt skatt betalar höginkomsttagare mer än låginkomsttagare, eftersom en given andel av en stor summa är större än samma andel av en mindre summa. Tokvänstern har dock alltid försökt få det att låta som om platt skatt skulle handla om det absoluta beloppet, vilket inte bara är helt galet utan rent ljug.

    Något som dock är än viktigare än tillplattning är att förenkla skattesystemen. Alliansregeringen verkar ha ramlat i amma fålla som tidigare s-regeringar, de försöker sig på att konstruera komplicerade system med olika skattesatser på olika saker, beroende på vem, vad, när och varför, allt för att uppnå resultat på vissa specifika områden. Den blir en djungel av regler och fult med oöverskådliga kryphål. Bort med RUT, ROT, krogmoms och annat, och sänk istället skatterna, framförallt arbetsgivaravgifterna, generellt. Om tex ROT gör att fler kommer i arbete med husreparationer då skattetrycket sänks, varför skulle inte samma gälla även för hårsalonger, gym, cykelreparatörer och apputvecklare?
  • Avatar
    @Pseudonym:

    Jag håller helt med dig!

    Det intressanta är ju följande: varje gång man undersöker svenskarnas inställning till välfärd visar det sig att folket vill betala skatt för att man tycker att de offentliga verksamheterna fyller en viktig funktion. Correns eller DN:s eller SvD:s ledare representerar det som en liten minoritet i detta land tycker. Likväl fattas det hela tiden beslut som går emot folkets vilja. Mycket märkligt, minst sagt. Men det finns ju såklart förklaringar till detta!
  • Avatar
    @Blåmesen:

    Dagens skattesystem är progressivt, dvs. ju mer jag tjänar desto mer betalar jag i skatt. Du har visserligen rätt i det att höginkomsttagarna skulle betala mer även om skattesatsen procentuellt sett var densamma för alla. Men redan dagens progressiva system kan ju uppenbarligen inte förhindra att skillnaderna ökar. Så du kan tänka dig hur mycket skillnaderna skulle öka om vi skulle byta till ett system med platt skatt!

Dela och kommentera

Svensk film i politikens klor

Ledare För Svenska filminstitutet har genusideologin blivit viktigare än att stå upp för konsten på konstens egna villkor.

Åtvidabergs populära par

Ledare S och M har varit ett framgångskoncept.

Splittrande stenar

Ledare Måndagen den 13 maj ska en 69-årig man ha gått mellan husen i Stockholmsförorten Husby och hotat andra människor med en stor kniv.

När dragningskraften slocknat

Ledare Vilket existensberättigande har ett parti när väljarna flyr? Den frågan borde KD fundera på.
KD har startat en skolkampanj.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.