Från sämre till bättre -- inte tvärtom
Postad den 12 september 2012, kl 22:51
Alltid kul när något du gör blir uppmärksammat.
Så har det varit med hockeybilagan som kom med tidningen i dag. Har varit många positiva reaktioner och det känns jättekul. Sånt som stärker ett journalistiskt ego.
Känns spännande med premiären i Scandinavium i morgon.
Alltid lika svårt att tippa första matchen för säsongen. När båda lagens försäsonger varit ojämna och det nästan alltid tar 10--15 matcher innan serien "sätter sig" blir det ännu svårare.
Två likartade lag som av de flesta tippas hamna någonstans i mitten. Med favör av hemmaplan blir hemmastarka Frölunda favorit. Klarar LHC-försvaret att spela tillräckligt disciplinerat, tufft och enkelt för att stå emot den förmodade hemmaoffensiven?
Frölunda är av tradition starkt hemma och LHC tog bara fyra trepoängare på bortaplan -- på hela förra säsongen. Under de senaste åren har LHC inlett överraskande starkt, men blivit sämre när laget på papperet blivit bättre.
Något säger mig att det kan bli annorlunda i höst och vinter.
Från sämre till bättre -- i stället för tvärtom.
Mitt tips i premiären: 4--2 till Frölunda.
/ PB
Presentation

Correns hockeyreporter skriver om LHC i synnerhet, om ishockey i allmänhet. . . och en del annat. Blir också ett och annat inlägg på twitter: @bergstinho. Välkomna. Hit. Och. Dit.
Arkiv