Ödet ligger i Ohlssons klassiga körhänder
Postad den 18 juli 2012, kl 17:23
*V86*
Solänget avslutar V86-turnén innan Solvalla tar vid igen nästa vecka. Banan är normal på många sätt och med fina förutsättningar är det inga konstigheter alls. Svårt att få åtta rätt lär det dock bli, tro mig.
Jag satsar på två spikar och redan i den första avdelningen dyker det första upp. 5 Hallsta Lotus (V86-1) fortsätter att övertyga och det finns ingenting som talar för förlust. Han lär komma till spets och med respekt för motståndarna så är det inga värdiga konkurrenter i sammanhanget.
Nästa singelstreck är 8 Krusen (V86-3), som får Ulf Ohlsson i sulkyn. Det har blivit galopp på slutet, vilket oroar en del. Om Krusen bara travar hela vägen tror jag dock att han krossar allt. Jan-Olov Persson har två bra hästar men de är alltför hårt streckade. Övriga med viss fart har antingen svårt att vinna eller är vana vid enklare motstånd. En liten chansning är det men jag vill få utväxling på min idé - då han blivit favorit är det bara spik som gäller.
Jag går kort även i loppet emellan genom att låsa på 5 Finding Nemo G.L. & 11 Cambria Hornline (V86-2). Den förstnämnde känns som en bra travare i grunden och har nu två lopp i kroppen och viss spetschans. Cambria Hornline har visserligen sämre läge och kusk men har å andra sidan kapacitet för att tugga ner detta gäng även med ett tungt lopp. Bakom ser det tunt ut men den som har råd streckar även nr 13, som visat bra farter. Att 1 Rite Passion är favorit känns förvånande men framförallt väldigt fel. Vid segrarna har han fått bestämma i spets samt mött billigt motstånd. Den här favoriten jobbas bort!
I övrigt vill jag lyfta fram en spelvärd trio:
10 Clouds Above (V86-5) håller sig inte alltid till trav. Han har dock hög kapacitet i grunden och har sett fin ut hos Troels Andersen.
5 Lipstick Jungle (V86-6) blir livsfarlig om favoriten (nr 7) underpresterar eller kommer bort i starten/under loppet. "LP" har mött högklassigt motstånd vid flera tillfällen. Senast var motståndet enklare och då vann han sånär efter en riktigt rejäl insats.
4 Flip A Coin (V86-8) ser makalöst formstark ut och har ju fightats väl i tuffa sällskap tidigare. Om favoriten inte får bluffa bort loppet i ledningen ska Mats Buchts sexåring ha en hyfsad chans att spurta ner rubbet.
Systemförslag (i rankingordning, reserv inom parentes):
5 Hallsta Lotus (1)
5-11 (13)
8 Krusen (10)
4-5-6-1-3 (8)
10-4-5-2-6 (3)
7-5-9-14 (15)
4-6-10-2-7-8 (5)
5-4-2 (7)
3600 rader = 900 kr