Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 19 maj, Namnsdag: Maj, Majken

Saab-affären slutförd

Nu är det klart. Saab-affären är fullföljd, namnfrågan löst och om ett och ett halvt år räknar Nevs med att lansera sin första elbil - under namnet Saab.
-Vi är väldigt nöjda och glada att vi kommit till det här avslutet. Nu kan vi starta det riktiga arbetet, sade en synbart glad Karl-Erling Trogen, Nevs styrelseordförande, när han tog emot TT på Saab-fabriken i Trollhättan.

Nevs räknar med att kunna lansera sin första bil om cirka ett och ett halvt år, det vill säga under första halvåret 2014. Den bygger på teknologi från Saab 9-3 och en nyutvecklad elektrisk drivlina, meddelar Nevs.

Men hur den kommer att se ut, och hur man långt man kommer att kunna köra på en laddning - de frågorna vill Trogen inte svara på.

-Det kommer att bli en premiumbil. Vi kommer att bygga vidare på det som varumärket står för. Det kommer att bli en mycket attraktiv elbil, säger Karl-Erling Trogen.

Nu när elbilskonsortiet Nevs har nått en överenskommelse med försvarskoncernen Saab och lastbilstillverkaren Scania om varumärket Saab är försäljningen av Saab Automobile fullföljd.

Företaget som ska bygga elbilarna ska heller inte heta Saab utan National Electric Vehicle Sweden AB, eller Nevs.

Det som trilskades i samtalen mellan Nevs, konkursboet Saab Automobile, försvarskoncernen Saab AB samt Scania var varunamnet Saab och frågan om logotypen med Gripensymbolen. Det gjorde att ett avslut på affären drog ut på tiden.

-Vi har nu gjort en uppgörelse avseende varumärket. Vi har ett licensavtal med Saab AB och kan använda namnet Saab som vårt varumärke. Företaget kommer att heta Nevs och produkten kommer att heta Saab, säger Mattias Bergman.

TT: Men hade ni inte också önskat att ni kunde använda logotypen?

-Nej, vi bygger ett nytt företag och en ny image. Och det är Saab vi velat ha, säger Bergman.

"Jag välkomnar att konkursförvaltarna och Nevs har kommit överens i en slutuppgörelse", uppger näringsminister Annie Lööf (C) i ett kortfattat pressmeddelande.

"Beskedet ger förhoppningar om fortsatt verksamhet och jobb i Fyrbodalsregionen. Ambitionen att utveckla nya elbilar på Saabs beprövade teknik är innovativt och framtidsinriktat. Det passar bra in i den forskning och utveckling som finns i det svenska fordonsklustret", heter det i näringsministerns kommentar.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Apples vd vittnar inför senatpanel

Ekonomi Elektronikjätten Apple:s vd Tim Cook har tillsammans med några av hans kollegor kallats för att vittna vid en utfrågning i den amerikanska senaten på tisdag.

Yahoo + Tumblr = sant?

Ekonomi Internetbjässen Yahoo har kallat till en presskonferens i New York på måndag. Samtidigt gör medierapporter gällande att bolaget för samtal med bloggplattformen Tumblr om ett förvärv eller strategisk allians.

Texas stämmer BP för oljeolyckan

Ekonomi Texas ansluter sig nu till de delstater som stämmer oljejätten BP och andra inblandade företag för oljekatastrofen i Mexikanska golfen 2010. I stämningen, som lämnats till en domstol i Beaumont, hävdas att bolagen agerat medvetet och hänsynslöst i samband med explosionen och oljeläckan på riggen Deepwater Horizon.

Ungerskt tips ledde till Statoilräd

Ekonomi Tipset som föranledde den gångna veckans gryningsräd på oljekoncernen Statoils huvudkontor i Stavanger, Norge, kan ha kommit från ett litet ungerskt bensinföretag.

Sämre tillväxt än väntat för Mexiko

Ekonomi Mexikos regering har sänkt landets tillväxtmål för i år från 3,5 procent till 3,1 procent.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.