Under sommaren har ett nytt sätt att lura företagare upptäckts. Bluffen går ut på att företagaren först kontaktas av ett blufföretag. Strax därefter hör ett annat företag av sig och erbjuder, mot betalning, hjälp mot det första företaget.
Efter semestern har Dick Malmlund på företaget Varningsinfo märkt av en ökad anströmning av utsatta. Han misstänker att företagen har kommit över ett register med bland annat skogsägare.
-Medelåldern på de som kontaktar oss är över 70 år, till slut har de lurats att säga upp något som de aldrig haft.
En annan bluff är att försäljaren säger sig ha hittat personens företagsnamn på ett visst antal sajter på nätet, och säger att det riskerar att kosta tiotusentals kronor. Försäljaren erbjuder en tjänst för några tusen som ska ta bort dem.
-Men alla de här sajterna publicerar kompletta adressregister som inte är förenade med kostnader. Man kan inte kräva att de ska tas bort, utan köper tjänster för 6 000-7 000 kronor som inte fungerar, säger Dick Malmlund.
Dick Malmlunds råd är att helt enkelt säga inte acceptera erbjudandena.
-Säg "nej tack", det är det enda du behöver säga. De kan inte sälja de här tjänsterna om de inte ljuger eller skrämmer. För talar man sanning kommer ingen att köpa den, säger han.