Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée

Borg: Grekland på fötter utan euron

Finansminister Anders Borg, som är med på IMF:s årsmöte i Tokyo, tror att det skulle gynna Grekland att lämna eurozonen, oavsett hur det går med diskussionerna i Tokyo.
-Skulle man lämna eurosamarbetet är det troligt att man får tillbaka sin konkurrenskraft och då kanske Grekland kan komma på fötter vartefter, säger Anders Borg till Ekot i Sveriges Radio.
-Det är en smärtsam och komplicerad väg men det är svårt att se en alternativ väg som skulle fungera.

IMF-chefen Christine Lagarde krävde att Grekland ska få mer tid på sig att få ordning på statsfinanserna. Tysklands finansminister Wolfgang Schäuble ställde sig tvärt emot henne och menar alla måste göra vad de lovat.

De båda utspelen gjordes i Tokyo på fredagen, där eurokrisen och det akuta läget i Grekland dominerade Internationella valutafondens sammankomst.

Det finns inget alternativ till att sanera skuldberget i eurozonen, förklarade Schäuble.

-Vi måste hålla fast vid vad vi har utlovat och vi måste genomföra det steg för steg. Om du vill gå i denna riktning kan du inte inleda med att gå åt andra hållet, förklarade Schäuble.

Uttalandet gjordes sedan IMF-chefen Christine Lagarde pläderat för mer tid för budgetåtstramningar i konkursmässiga Grekland, på väg mot sjätte året av recession. Men Lagarde stod på sig.

-Givet bristen på tillväxt, givet marknadstrycket och givet alla ansträngningar som redan har gjorts, så är lite mer tid nödvändigt, sade hon.

Hon tillade att detta inte innebär att hon har ändrat sig när det gäller behovet av att minska skuldberget som andel av BNP för utvecklade ekonomier i västvärlden.

-Men det går inte att genomföra i samma takt för alla. Det måste ske enligt landspecifika förutsättningar.

Samtidigt förklarade Spaniens finansminister Luis de Guindos att det absolut inte finns något politiskt motstånd inom eurozonen mot en ansökan om ett nytt stödprogram för Spanien, ovanpå det paket med bankstöd på 100 miljarder euro som redan har beviljats.

-Absolut inte. Det finns inga påtryckningar i någon riktning, sade han på en pressträff.

Han tillade, två dagar efter att Spaniens kreditbetyg sänkts av Standard & Poor's, att hans regering inte kommer att låta sig påverkas i sitt beslut av hur kreditvärderare bedömer situationen.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Ford stänger fabriker i Australien

Ekonomi Biltillverkaren Ford stänger två fabriker i Australien och kommer därmed att upphöra med all produktion i landet från och med oktober 2016.

Nedåt på USA-börsen trots Fed-besked

Ekonomi USA-börsen vände ned under onsdagen. Investerare hade under dagen riktat blicken mot Federal Reserves (Fed) chef Ben Bernankes tal i kongressen där han bland annat sade att den amerikanska centralbanken behöver se ytterligare tecken på återhämtning i ekonomin innan den upphör med stödåtgärder.

Muller förhörs i Saab-utredningen

Ekonomi Nu dras Victor Muller, Saab Automobiles tidigare ordförande, in i den pågående utredningen om ekonomiska oegentligheter i bolaget.

Nya riksbankschefer vill se ändring

Ekonomi Martin Flodén och Cecilia Skingsley har utsetts till nya ledamöter i Riksbankens direktion.

Fortsatt kräftgång i Japans ekonomi

Ekonomi Den japanska exporten steg med 3,8 procent i april, jämfört med samma månad förra året, vilket var sämre än väntat. Siffrorna visade även på ett underskott i handelsbalansen för tionde månaden i rad, vilket inte hänt på mer än 30 år.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.