Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 18 maj, Namnsdag: Erik

Brittisk BNP faller

Den brittiska ekonomin krympte med 0,5 procent under andra kvartalet jämfört med kvartalet innan. Det var helt i linje med förväntningarna. Nedgången var den största under ett enskilt kvartal sedan första kvartalet 2009, skriver Reuters.

På årsbasis sjönk BNP också med 0,5 procent. Det var aningen bättre än vad ekonomerna hade förutspått.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Apples vd vittnar inför senatpanel

Ekonomi Elektronikjätten Apple:s vd Tim Cook har tillsammans med några av hans kollegor kallats för att vittna vid en utfrågning i den amerikanska senaten på tisdag.

Yahoo + Tumblr = sant?

Ekonomi Internetbjässen Yahoo har kallat till en presskonferens i New York på måndag. Samtidigt gör medierapporter gällande att bolaget för samtal med bloggplattformen Tumblr om ett förvärv eller strategisk allians.

Texas stämmer BP för oljeolyckan

Ekonomi Texas ansluter sig nu till de delstater som stämmer oljejätten BP och andra inblandade företag för oljekatastrofen i Mexikanska golfen 2010. I stämningen, som lämnats till en domstol i Beaumont, hävdas att bolagen agerat medvetet och hänsynslöst i samband med explosionen och oljeläckan på riggen Deepwater Horizon.

Ungerskt tips ledde till Statoilräd

Ekonomi Tipset som föranledde den gångna veckans gryningsräd på oljekoncernen Statoils huvudkontor i Stavanger, Norge, kan ha kommit från ett litet ungerskt bensinföretag.

Sämre tillväxt än väntat för Mexiko

Ekonomi Mexikos regering har sänkt landets tillväxtmål för i år från 3,5 procent till 3,1 procent.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.