Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraFredag 24 maj, Namnsdag: Ivan, Vanja

Chockhöjning av fransk skatt

Frankrikes nationalförsamling röstade på fredagen för en föreslagen skattehöjning på 75 procent för de som tjänar mest i landet. Förslaget om skattehöjning ingår i president Francois Hollandes ekonomiska åtgärdsprogram, men den kraftiga skattehöjningen har kritiserats av landets konservativa opposition.

Skatten berör de som tjänar mer än en miljon euro och ska enligt Hollande endast tas ut i två år. Omkring 1 500 beräknas få skattehöjningen.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

KI: Svagare tillväxt än normalt

Ekonomi Tillväxten i svensk ekonomi är påtagligt svagare än normalt, skriver Konjunkturinstitutet (KI) i sin senaste månadsbarometer.

Northland stoppar obligationsmål

Ekonomi Gruvbolaget Northland Resources, som driver gruvan utanför Pajala, har stoppat försöket att ta upp ett obligationslån på 335 miljoner dollar för att rädda den konkurshotade verksamheten.

Skakig återhämtning i Tokyo

Ekonomi Tokyobörsen svängde kraftigt upp och ned på fredagen, men stängde uppåt.

SAS flyttar huvudkontoret

Ekonomi SAS flyttar tillbaka till sitt tidigare huvudkontor i Frösundavik i Solna. Flygbolaget har inte lyckats hyra ut den stora fastigheten i andra hand och har därför tvingats betala hyra, skriver Fastighetsvärlden.

Mjärdeviföretag stäms på miljoner

Ekonomi Phil Med Alliance partner i Irak har lämnat in en stämningsansökan till Linköpings tingsrätt med krav på motsvarande 3,3 miljoner kronor.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.