Ett växande moderniserat Kinda där framtidstron börjar spira kräver visionär och realistisk politik med ekonomiskt ansvar!
När Miljöpartiet kom till makten efter valet 2010 så möttes vi av dåligt underhållna byggnader och stora onödiga energikostnader. Vi har nu bidragit till ett modernare synsätt där samordning och energieffektivisering har varit några av ledorden. Tillsammans med förebyggande åtgärder i skola, socialtjänst och äldreomsorg har vi i dag en stabil ekonomi som möjliggör framtidssatsningar.
Miljöpartiet vill ta nästa naturliga steg i Rimforsa genom att renovera Rimforsa skola och bygga ut förskolan på samma område. Vår tanke är att bredda och höja den nuvarande skolan och flytta förskolor till skolområdet i nybyggda och renoverade lokaler. Standarden på Rimforsa skola och förskola kommer att höjas till nya Värgårdsskolans nivå. Det ska bli attraktiva lokaler för förbättrat lärande.
Bredvid skolområdet ska ett nytt bostadsområde växa fram på Åsundavallen. Ett område som försiktigt sträcker sig över vägen ner mot det nya strandpromenaden men som också knyts samman med Rimforsas nya torgmiljö. Idrotten flyttar till Hackelområdet där det ska byggas en ny idrottshall.
Värgårdsprojektet har visat att det med samordningsvinster, energibesparingar och en ökad trivsel faktiskt går att finansiera stora projekt i Kinda. Rimforsa skola och Hackelområdet kan finansieras på samma sätt! Samtidigt kan försäljningen av mark och tomter på och omkring Åsundavallen bidra till denna stora framtidsatsning i Rimforsa.
En ny skola, en attraktiv strandpromenad, ett nytt fritidscentrum och många nya Rimforsabor kommer att bli ett lyft för hela Kinda!