Lördag 4 februari 2012
Dagens namn: Ansgar, Anselm
Corren Lokus
24Corren Corren Mera Affärsliv.com

Corren.se - nyheter Östergötland

Jazz mötte hårdrock med värme och humor

 

Freak kitchen vs Linköping Jazz OrchestraKonsertsalen, Linköping, 1/3

Det är lika bra att slå fast med en gång. Roligare än så här kan man inte ha på konsert. Två timmar glädje, musikalitet, värme, hög musik - och ett anmärkningsvärt tajt sound.

Hårdrock möter storbandsjazz. Två genrer som borde stå långt ifrån varandra, men Freak kitchen och Linköping jazz orchestra lyckas skapa en helhet bortom mina förväntningar.

Självdistans

Mattias "Ia" Eklundh är en enormt skicklig gitarrist, rent av virtuos. Men hans mellansnack lyfter framträdandet ännu några snäpp. Han är rolig och kvick och har en befriande självdistans. Den som vet vad han mäktar med behöver inte gömma sig bakom stöddighet och tuffa masker.

Gitarrsolot i "Humiliation song" sker i ett rasande och ständigt växlande tempo - en rytmiklärares fasa eller våta dröm.

Basisten Christer Örtefors far runt på scenen och bland publiken. Iförd hjälm och motorcykelglasögon för han tankarna till crazy frog.

LJO:s bandledare Magnus Eriksson, även en begåvad saxofonist och arrangör, är minst lika härlig att skåda. Efter att oavbrutet ha studsat upp och ned på scenen borde han ha kommit upp i minst 12 000 steg.

Hänger med

Det som imponerar mest under kvällen är musikaliteten och den känsla av samhörighet som musikerna förmedlar. Stadig fyrtakt blir plötsligt sugande femtakt eller sprittande sjutakt. Alla tjugo på scenen hänger med i svängarna.

Och vi i publiken jublar vare sig de framför "Sob story", "Chest pain waltz" eller den fantastiskt roliga "I’m so proud of my hair cut".

De yngre headbangar framme vid scenen och vi äldre sitter ner i bänkarna medan händerna klappar takten av sig själva.

Fortsätt så

Jag hoppas innerligt att de båda banden forsätter att samarbeta.

Det vore en förlust för musiksverige om det var sista gången.

 

 

Loreen föll av scenen på genrepet

Nöje Melodifestivalens första genrep bjöd på dramatik. Favorittippade Loreen föll av scenen under inledningen av sitt nummer.

SVT befarar svikande tittarsiffror

Nöje När förra årets melodifestival drog i gång i Luleå sågs programmet av lite drygt tre miljoner tv-tittare. Det är en siffra som varit ganska konstant under deltävlingarna de senaste åren, vilket gör tävlingen till Sveriges i särklass mest populära tv-program.
Film
masterkatten.jpg

Kaxig katt stövlar på

Film

Från att ha varit en bifigur i de tre senaste "Shrek"-filmerna har nu Mästerkatten i stövlar - Puss in boots - fått uppdraget att bre ut sig i en egen film.

 
Meryl Streep spelar rollen som Margaret Thatcher- och gör det otroligt bra.

Ointressant om Thatcher

Film

Låt mig först slå fast ett par självklarheter. Meryl Streep är en fantastisk skådespelare och det är även engelsmannen Jim Broadbent.

 
Thailandsresan är den nya sällskapsresan och i "En gång i Phuket" träffar Sven (Peter Magnusson) flera nya bekantskaper.

Smart och riktigt roligt

Film

Trettioplussaren Sven (Peter Magnusson) är trött på sitt liv. Han är singel och längtar efter något annat än den sega tillvaron som karriärcoach.

Spel
boom_street_corren.jpg

Boom street inget brädspel

Spel Här gäller det att bygga ett affärsimperium.
 

Gulligt och kul för en yngre publik

Spel En karneval har kommit till staden. Skynda dig dit. Där kan du bland annat kasta ringar och bollar, spela minibowling och skjuta iväg grodor.
Konserter
Gunnar Idenstam  Foto 2010:  Anna Reet Gillblad

Bach på svenska - både charmigt och virtuost

Konsert CCCC Bach på svenska. Gunnar Idenstam på kyrkorgel, tramporgel och flygel. Babettes kafferi, Linköping.
 

Fler konserter

Böcker

Hisham Matar: Analys av ett försvinnande

Böcker Översättning: Lena TorndahlForum
 

Fler böcker

Skivor
chairlift_puff.jpg?1328107022607_

Åttiotalsvibbar med Chairlift

Skivor CCCC till Chairlifts "Something".
 

Fler skivor

Konst
”Enlightment” av AnnMari Löf.

Hög standard hos akvarellsällskapet

Konst Linköpings akvarellsällskap, Galleri Vända sida, Linköping (i stadsbilioteket), pågår till 7 mars.
 

Mer aktuell konst

Teater
Karlsson avlossar Lillebrors leksakspistol bakom den sköre farbror Julius. Ett av många hyss i Crusellhallen i går.FOTO: Erik Grenestam
Bild: Erik Grenestam

Bild: Erik Grenestam

Fullt ös med Karlsson

Teater Fartigt med en Markoolio i toppform fick barnen uppleva när "Karlsson på taket smyger igen" kom till Linköping.

Kultur

Hitta rätt annons >> Sök fler annonsörer i Corren
 
Kolla in alla filmtrailers


Evenemang. Vad händer  i Östergötland?

Senaste krönikan

Fredagskrönikan med Erik Wallsten

Senaste krönikan


Senaste spalten

Senaste nytt i kulturvärlden


Correns matsida Alla recept
 
Våra vintester Se alla tester

Just nu på Corren Mera:

Kom in på Corren Mera

Alla som är tillsvidareprenumeranter på Corren har tillgång till Corren Mera.
Du behöver bara ditt prenumerationsnummer.
Skaffa dig en användare här.
Är du inte prenumerant?
Starta ett abonnemang här.
Har du glömt dina inloggningsuppgifter?
Få dina inloggningsuppgifter här

 

Svampfrågan: Giftig spindling

På begäran berättar experten mer om den giftiga spindelskivlingen.

Svampfrågan: Torkade trattisar

Marias trattkantareller såg konstiga ut efter torkningen. Expertern förklarar.

 
 
 
CLICK@4154232,12