Corren.se - nyheter Östergötland

Åsa Sarachu (red): Är de här för att stanna nu? - teaterarvets akilleshäl

 

Åsa Sarachu (red): Är de här för att stanna nu? - teaterarvets akilleshäl. Rosenlarv förlag.

Alla med det minsta teaterintresse känner till Ibsens "Ett dockhem". Men en minst lika bra pjäs från samma tid på samma tema, men ur kvinnans perspektiv, är "Räddad" av Alfhild Agrell. Den är helt okänd och spelas sällan på gränsen till aldrig.

En rad kvinnliga författare som Alfhild Agrell, Anne Charlotte Leffler, Helena Nyblom, Maria Jotuni, Victoria Benedictsson och Frida Stéenhoff spelades flitigt (en del oftare än både Strindberg och Ibsen) och fick goda recensioner när pjäserna var nyskrivna i slutet 1800-talet.

Men sen har de valts bort av manliga kritiker och teaterchefer på ett sätt som måste ses som både skamligt och systematiskt.

Teatern och litteraturhistorien har sannerligen haft dubbla kvinnofilter. Dels genom att kvinnorna så fort de bildade familj överväldigades av familjeplikter. Dels av en urvalsprocess där de kvinnliga verken valts bort.

Under tiden 2006-2009 kom en våg av teaterprojekt som fokuserade på kvinnlig dramatik, som oförtjänt råkat ut för den patriarkala förtryckarglömskan.

I ett av projekten, Spets, hade Östgötateatern en central roll och deras chef Johan Celander var en hedersamt pådrivande aktör och gjorde vår teater till en viktig scen.

Man valde pjäser från den tid då repertoaren (även de pjäser som skrevs av manliga författare) strävade efter att sätta samhällsproblem under debatt. Fast mycket hänt med jämställdheten finns det ännu mycken relevans i frågor som maktrelationer mellan könen i familjen och samhället i stort.

Vi är vana att se den tiden genom de manliga författarnas ögon. Dessa partssynpunkter från manligt perspektiv har blivit normalitet och sanning. Som alltid ger ensidigheten en falsk bild.

Bakgrunden till flera av projekten med undanskuffade kvinnliga dramatiker presenteras i boken "Är de här för att stanna nu?". Texterna är skrivna av dem som var med.

Här presenteras tankar och drivkrafter på ett lättsamt och läsvärt sätt. Vi får många exempel på hur kreativa och vidsynta entusiaster kan kanalisera sin välbefogade ilska till konstruktiva projekt och mycket bra teater.

 
Bo Borg

 
Starta ny debatt
Rubrik:

Meddelande:(Max 2000 tecken per inlägg)

Var god bekräfta med siffror:
Om det är svårt att läsa ladda om sidan


Lennart Hagerfors: Mannen på ön

Böcker Lennart Hagerfors: Mannen på ön. Weyler förlag.
Ann Heberleins bok om ondska är fylld av exempel från både fiktionens och forskningens värld.

Ann Heberlein: En liten bok om ondska

Böcker Demonisering kan aldrig förebygga våld. I "En liten bok om ondska" kritiseras mediernas beskrivning av gärnings- männen bakom onda handlingar.

Lars Gustafsson: Om begagnandet av elden

Böcker Lars Gustafsson: Om begagnandet av elden. Atlantis.
Författaren Klas Gustafson och Gösta Ekman berättar om legendaren Gösta Ekmans privata och offentliga liv.

Klas Gustafson: Gösta Ekman - farbrorn som inte vill va' stor

Böcker Klas Gustafson: Gösta Ekman - farbrorn som inte vill va' stor. Förlag Leopard.
Aino Trosell har hämtat inspiration till sin nya roman från verkliga levnadsöden i Malungs socken på 1800-talet.

Aino Trosell: Hjärtblad

Böcker Aino Trosell: Hjärtblad. Norstedts.

Per Wästberg: Hemma i världen

Böcker Per Wästberg: Hemma i världen. Wahlström & Widstrand.

Pia Juul: Mordet på Halland

Böcker Pia Juul: Mordet på Halland. Övers. Marie Norin. Kabusa Böcker.

Böcker

 

Snacka loss i vårt forum

Diskutera och debattera aktuella ämnen

 
Sök bland 48459 annonser
Lokus Jobb Motor Bostad Köp och sälj
CLICK@5226222,12