Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 20 juni, Namnsdag: Linda

Bonniers drar in Lindqvists biografi

Bonniers drar in hela förstaupplagan av Herman Lindqvists självbiografi "Mitt i allt". Lindqvists missvisande bild av antinazisten Karl-Gustaf Hildebrands agerande 1939 fick förlaget att reagera.

I en artikel i Dagens Nyheter på måndagen uppmanade författaren och journalisten Henrik Arnstad Bonniers att låta Herman Lindqvists ändra sin historieskrivning. Så ska nu ske:

-Vad man kan uppfatta när man läser Hermans text är att han fortfarande driver tesen att Karl-Gustaf Hildebrand var nazistiskt anstruken, och det var han inte. Det har heller inte Herman menat, men eftersom han skrivit lite suddigt kan det uppfattas på det sättet, därför korrigerar vi detta, säger förläggaren Eva Bonnier.

Norstedts makulerade

Enligt Eva Bonnier är Herman Lindqvist med på att omformulera sin text. Förra gången det hände var med hans svit "Historien om Sverige". Den gången makulerade Norstedts en upplaga av boken "Drömmar och verklighet" sedan Herman Lindqvist givit en felaktig bild av det omtalade Bollhusmötet i Uppsala 1939. Den då 28-årige Karl-Gunnar Hildebrand, så småningom professor i ekonomisk historia och psalmförfattare, pekades ut som en av dem skrev under den ökända antisemitiska studentprotesten. I själva verket var han den ende som stod upp och protesterade.

Inget om modet

I sin pinfärska självbiografi medger Lindqvist visserligen att han skrev fel men utan att lyfta fram Hildebrands protest och mod. Däremot betonar Lindqvist den unge studentens medlemskap i den högernationalistiska föreningen Heimdal.

-Precis som vi på förlaget har Herman Lindqvist förstått att man inte kan formulera sig på det sättet när det gäller Hildebrand, man läser det tyvärr väldigt mycket som att Hildebrand var nazianstruken och så var absolut inte fallet, säger Jonas Axelsson, förlagschef på Bonniers.

Herman Lindqvist själv beklagar om läsarna ges fel uppfattning om Hildebrand men vill i övrigt inte diskutera just det textavsnittet.

-Jag diskuterar inte Hildebrand, jag diskuterar inte andra världskriget, för det handlar inte boken om. Jag vill prata om min bok, min bok är mina memoarer som handlar om mitt liv som krigskorrespondent. Det är dålig journalistik att haka upp sig på en mening på 415 sidor i en bok som handlar om allt annat än detta.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

SVT-chefen oroas av ny utredning

Kultur Regeringens radio- och tv-proposition får överlag godkänt av företrädare för public service-bolagen.

Strejk kan stänga storbiografer

Nöje I ett försök att få upp lönerna för biografpersonalen varslar Teaterförbundet om strejk vid ett antal stora biografer i Stockholm och Göteborg.

Bellmanpriset till Jonas Gardell

Kultur Författaren och dramatikern Jonas Gardell tilldelas Stockholms stads Bellmanpris för 2013. Prissumman är på 100 000 kronor.

Countrysångaren Slim Whitman död

Nöje Amerikanska countryartisten Slim Whitman är död, rapporterar BBC. Han avled av ett hjärtfel på ett sjukhus i Jacksonville i Florida under onsdagen. Han blev 90 år gammal.

Transportkaos hotar Bråvallafestivalen

Nöje Nästa veckas eventuella spårvagnsstrejk kan ställa till det för arrangören. 40 000 besökare riskerar att få gå de åtta kilometrarna från city ut till flygfältet, en promenad på över en timme.1

Brandon Flowers gör ny soloplatta

Nöje The Killerssångaren Brandon Flowers solodebut från 2010 "Flamingo" var ingen engångsföreteelse. Nu planerar han för en uppföljare.

Franco samlar in pengar till trilogi

Nöje Skådespelaren James Franco har startat en kampanj för att samla in pengar till en filmtrilogi baserad på hans novellsamling "Palo Alto", rapporterar BBC. Via sajten Indiegogo hoppas han få ihop drygt 3,3 miljoner kronor.

Sissela Benn får huvudroll i ny pjäs

Kultur Sissela Benn är klar för huvudrollen i pjäsen "Sitcom - en tv-fri kväll" på Malmö stadstater. Det är en komedi om en tv-inspelning där Sissela Benn spelar huvudrollen som den unga kvinnliga komikern.

Ernst utmanas av orangeri

Nöje "Sommar med Ernst" är tillbaka. I år ska Ernst Kirchsteiger skapa en bostad av ett västmanländskt orangeri från 1800-talet.