Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 19 juni, Namnsdag: Germund, Görel

Ekonomisk kris på Värmlandsoperan

Värmlandsoperan i Karlstad befinner sig i ekonomisk kris. För att klara budgeten fattas 4 miljoner kronor och nu förhandlas det om att minska personalstyrkan med tio tjänster. Dessutom stoppas uppsättningen "Judinnan" som skulle haft premiär på Förintelsens minnesdag, rapporterar SVT:s "Värmlandsnytt".
-Det är allvarligt på längre sikt. Vi måste få kontroll på det för kostnaden ökar så fruktansvärt mycket mer än vad vi får i bidrag. På längre sikt är det en omöjlig situation, säger operachefen Ole Wiggo Bang till "Värmlandsnytt".

Operan har i dag 72 fasta tjänster och enligt styrelsens ordförande Philip Johnsson är man enig i beslutet att minska kostnaderna.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Regeringen vill utreda tv-licensen

Kultur Förändrade medievanor och ny teknik gör att regeringen vill att en särskild utredning ska analysera olika avgiftsmodeller för framtidens public service inom tv och radio. Men den föreslår att dagens avgiftssystem behålls till 2020.

En renässansfurste – kanske inte så charmerande

Kultur Är det Braskår, så är det. Tänkte Stiftshistoriska sällskapet i Linköping och slog på stort när årsskriften för 2013 skulle skapas. Det blev en hel, riktig bok på 300 sidor med en rad kunniga författare.

Översatte sexböcker under pseudonym

Kultur Den erotiska litteraturen drar in över landet och har fått åtminstone en översättare att inte våga använda sitt riktiga namn. Kristoffer Lind, förläggare på bokförlaget Lind & co som ger ut erotisk litteratur, tycker att det är ett fånigt tilltag.

Britt Ekland ny Hollywoodfru

Nöje Filmstjärnan och Bondbruden Britt Ekland är klar för den kommande säsongen av TV3:s "Svenska Hollywoodfruar".

Sundström ordnar finsk tangofestival

Nöje Stefan Sundström startar en finsk tangofestival i Norge. Den 30-31 augusti äger Finsk Tangofestival rum i Helliskogen i Nordnorge och klara artister hittills är Darya och Månskensorkestern, Mikko Moilanen Orkester samt Julius Karlsson och Saman Nimet.

Lundell om trappan: "En fallos"

Kultur Ulf Lundell tar bladet från munnen när det gäller den omdiskuterade skulpturen "Himlatrappan". Och han skräder inte med orden. "Det är en erigerad fallos med stöttar", säger rockveteranen till SVT:s Kulturnyheterna.

Film stoppas efter antihomodebatt

Nöje En film som innehåller sexskildringar mellan män har stoppats på flera biografer i Frankrike på grund av en hätsk antihomodebatt, skriver SR:s Kulturnytt.

Samtliga Pink Floyd-låtar på Spotify

Nöje Pink Floyd vägrade länge att lägga ut sina låtar på Spotify. Men efter att fansen strömmat 70-talsdängan "Wish you were here" över en miljon gånger finns bandets samtliga album nu tillgängliga via musiktjänsten.

Helen Mirren-pjäs slår rekord

Kultur Trenden att se teater live i biosalonger växer sig allt starkare. Den brittiska skådespelaren Helen Mirrens pjäs "The Audience" sågs av nära 110 000 personer i biografer i Nordamerika och Storbritannien under förra torsdagen, skriver BBC.