Tisdag 7 februari 2012
Dagens namn: Rikard, Dick
Corren Lokus
24Corren Corren Mera Affärsliv.com

Corren.se - nyheter Östergötland

Förvånansvärt tondöv musikfilm

 
Rhys Ifans som dj är en av få pärlor i den trötta 60-talshyllningen "The boat that rocked". Bild: PHOTO CREDIT: ALEX BAILEY

CC The boat that rocked Med: Tom Sturridge, Bill Nighy, Kenneth Branagh Regi: Richard Curtis Visas i Linköping

Det måste hända. Jag vill bara inte tänka på det.

En dag flyttar det sista barnet hemifrån. En dag spelar Daniel Tjernström sin sista fotbollsmatch. Och en dag gör Richard Curtis en dålig romantisk komedi för bolaget Working title.

Jag har fruktat alla tre i ett decennium. Nu fruktar jag inte det sista längre. För nu har det hänt.

Ändå är anslaget så lovande. Curtis, mannen bakom både "Fyra bröllop...", "Notting Hill" och "Love actually", vänder sig här till den epok som definierade honom själv, 1960-talet med dess vulkanutbrott av musik, sex och vidlyftiga frisyrer.

Curtis skildrar en piratradiostation som sänder rock dygnet runt från en båt i Nordsjön, och han skildrar den på ett klassiskt sätt: genom ögonen på en oskuldsfull betraktare. Den unge Carl (Tom Sturridge) har sparkats ut från skolan, hamnar på rockbåten och är nu mer än mottaglig för den smitta av sex, droger och rock 'n' roll som den bär med sig i lastrummet.

"The boat that rocked" är en kärleksförklaring till musiken liknande "Populärmusik från Vittula". Bäst fungerar den paradoxalt nog i scenerna på torra land där britter av alla åldrar samlas kring radiorevolutionen - och där regeringen, i form av en underbart ond Kenneth Branagh, gör sitt bästa för att dra ur kontakten.

"The boat..." lider dock av en besvärande grabbighet. Även om rollistan är fin - Bill Nighy, Philip Seymour Hoffman, Rhys Ifans med flera - är den alltså nästan helt enkönad, och de kvinnor som finns med är antingen groupies eller, hö hö, lesbiska.

Problemet är att Richard Curtis och hans humor har förslappats, vilket förstås är vad gamla män gör till slut. Filmens konflikter är för enkla, uppbyggnaden för banal, skämten pliktskyldiga och gottköpta. Den är dessutom en halvtimme för lång och innehåller alldeles för många slut - av vilka han slutligen väljer det sämsta.

I Curtis tidigare filmer har han illustrerat kärleken med musik. Här försöker han göra tvärtom. Vi ska försöka avhålla oss från alla skämt om hur båten sjunker men konstatera att för att vara en musikfilm är "The boat" förvånansvärt tondöv. (TT Spektra)

 

 
masterkatten.jpg

Kaxig katt stövlar på

Film

Från att ha varit en bifigur i de tre senaste "Shrek"-filmerna har nu Mästerkatten i stövlar - Puss in boots - fått uppdraget att bre ut sig i en egen film.

Meryl Streep spelar rollen som Margaret Thatcher- och gör det otroligt bra.

Ointressant om Thatcher

Film

Låt mig först slå fast ett par självklarheter. Meryl Streep är en fantastisk skådespelare och det är även engelsmannen Jim Broadbent.

Thailandsresan är den nya sällskapsresan och i "En gång i Phuket" träffar Sven (Peter Magnusson) flera nya bekantskaper.

Smart och riktigt roligt

Film

Trettioplussaren Sven (Peter Magnusson) är trött på sitt liv. Han är singel och längtar efter något annat än den sega tillvaron som karriärcoach.

50_50_puff.jpg

Manlig vänskap i cancerns skugga

Film

"50/50" marknadsförs som en komedi om cancer.

missionimpossible_puff.jpg

Oseriös behandling av allvarlig action

Film

Bara sekunder in i Brad Birds "Mission impossible"-försök får jag känslan av att något är rejält på tok.

descendents_puff.jpg

Intelligent och lågmält sympatisk

Film

Matt King är ett i grunden tröttsamt offer för den klassiska mansfällan.

Leonardo DiCaprio som FBI-chefen J Edgar Hoover i Clint Eastwoods storfilm ?J Edgar?. Foto: Keith Bernstein/Warner Bros

Viktig film som fegar ur

Film CCC till Clint Eastwoods drygt två timmar långa "J Edgar".

Film

 Kolla in alla filmtrailers

Film

 
CLICK@4860876,12