Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 19 juni, Namnsdag: Germund, Görel

Loreen fokuserar helt på sin show

Anbuden haglar, men Loreen tar det kallt. Inför schlager-EM i Azerbajdzjan låter hon utländska medier vänta och ägnar all kraft åt sitt stundande framträdande. Allting måste sitta perfekt.

På Mariatorget i Stockholm regnar det lätt. En grupp mammor trotsar vätan och tar kort på sina fyraåringar, som tittar på en fotograf, som tar kort på Loreen. Hon är mitt i förberedelserna inför sin medverkan i schlager-EM i Azerbajdzjan där hon ska representera Sverige med hitlåten "Euphoria".

"Jag tror att hon vinner", säger en av mammorna och nickar mot ungarna som klättrar runt på marken som för att förklara: "De tror det, och de brukar ha rätt. De gillade Eric Saade också".

Favorit till vinsten

Det är många som tror på Loreen. Sveriges schlagergeneral Christer Björkman har berättat om hur det surras bland han europeiska kolleger, spelbolagen har henne redan som solklar favorit och på Youtube har hennes uppträdande i Melodifestivalen spelats fler än tre miljoner gånger.

Själv håller Loreen huvudet kallt. Hon hade kunnat resa Europa runt för att göra intervjuer och tv-framträdanden, men har begränsat sig till två utlandsbesök.

-Jag har varit i Norge och Finland, that's all, och det är med flit. Jag kan välja att åka runt i Europa för att promota mitt performance eller så kan jag välja the performance så att det blir bra. Det spelar ingen roll hur mycket jag promotar, om jag ställer mig på scenen och det inte är bra så är det ändå förgäves, säger hon.

Små ändringar

För Loreen handlar förberedelserna mycket om träning och om att hitta lugnet så att hennes framträdande kan bli så starkt som möjligt. Hon kommer att ha på sig andra kläder än de hon använde i Globen, men i allt väsentligt gör hon samma uppträdande i Azerbajdzjan som i Melodifestivalen.

-För mig handlar det om att bli fysisk stark och sjunga ännu bättre. Ju starkare jag är desto snyggare blir rörelserna. Sedan har jag ändrat lite i koreografin, det måste man ju liksom.

TT Spektra: Så det blir inga exploderande glasburar eller andra överraskningar?

-Nej för essensen är att skala ner numret. Det är det som är mitt budskap, att våga stå i min enkelhet och tro på att jag funkar precis så här. Jag behöver inget annat, det här är jag, det går inte att göra på något annat sätt.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

SVT-chefen oroas av ny utredning

Kultur Regeringens radio- och tv-proposition får överlag godkänt av företrädare för public service-bolagen.

Franco samlar in pengar till trilogi

Nöje Skådespelaren James Franco har startat en kampanj för att samla in pengar till en filmtrilogi baserad på hans novellsamling "Palo Alto", rapporterar BBC. Via sajten Indiegogo hoppas han få ihop drygt 3,3 miljoner kronor.

Sissela Benn får huvudroll i ny pjäs

Kultur Sissela Benn är klar för huvudrollen i pjäsen "Sitcom - en tv-fri kväll" på Malmö stadstater. Det är en komedi om en tv-inspelning där Sissela Benn spelar huvudrollen som den unga kvinnliga komikern.

Ernst utmanas av orangeri

Nöje "Sommar med Ernst" är tillbaka. I år ska Ernst Kirchsteiger skapa en bostad av ett västmanländskt orangeri från 1800-talet.

Queens of the Stone Age till Sverige

Nöje Det blev ingen spelning med Queens of the Stone Age på Peace & Love eftersom festivalen gick i konkurs. Nu kommer glädjande besked för alla gruppens fans. Om lite drygt en vecka, 28 juni, spelar nämligen bandet på Cirkus i Stockholm.

Refreshments på julturné

Nöje Sommaren har bara börjat men herrarna i The Refreshments smider redan vinterplaner. I november ger sig bandet ut på sin elfte julturné, "Rock'n'roll x-mas". De gästas av countrytrion Abalone Dots.

"Snabba cash 3" på Way Out West

Nöje Den som vill vara först att se "Snabba cash 3" bör bege sig till Way Out West i augusti. Den Jens Jonsson-regisserade filmen kommer i likhet med "Snabba cash 2" att ha världspremiär på Way Out Wests egen filmfestival.

"Jurassic Park 4" får premiär 2015

Nöje Filmbolaget Universal meddelade tidigare i år att "Jurassic Park 4" skjuts på framtiden.

Amon Amarth drog västerut

Nöje När metalbandet Amon Amarth ville utveckla sin musik ett steg längre styrde man vikingaskeppet mot England och producenten Andy Sneap.