Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 19 juni, Namnsdag: Germund, Görel

Sweden Rock slipper ljudböter

Sweden Rock har gjort tillräckligt för att ljudvolymerna under festivalen inte ska vara skadliga för barnen. Det anser politikerna i Blekinge och därför slipper festivalen betala 250 000 kronor i böter för konserter under 2010 och 2011 där ljudvolymen var för hög. Politikerna går därmed emot sina egna tjänstemän.
-Vi tycker, och det håller tjänstemännen med om, att det hänt oerhört mycket de senaste åren, säger Margaretha Olsson (S), ordförande för miljöförvaltningarna i västra Blekinge, till Sveriges Radios "Mitt i musiken".

Bland de förbättringar som lyfts fram är att inga barn under 13 år kommer in på området utan hörselskydd. För att se till att den regeln efterlevs har man anställt så kallade ljudvärdar.

Sweden Rock dömdes av Mark- och miljödomstolen till 200 000 kronor i vite för fyra konserter som överskred ljudnivåerna 2009. Sedan Sweden Rock fått nej på sin överklagan till HD valde man att införa de nya reglerna från och med årets festival.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

SVT-chefen oroas av ny utredning

Kultur Regeringens radio- och tv-proposition får överlag godkänt av företrädare för public service-bolagen.

Brandon Flowers gör ny soloplatta

Nöje The Killerssångaren Brandon Flowers solodebut från 2010 "Flamingo" var ingen engångsföreteelse. Nu planerar han för en uppföljare.

Franco samlar in pengar till trilogi

Nöje Skådespelaren James Franco har startat en kampanj för att samla in pengar till en filmtrilogi baserad på hans novellsamling "Palo Alto", rapporterar BBC. Via sajten Indiegogo hoppas han få ihop drygt 3,3 miljoner kronor.

Sissela Benn får huvudroll i ny pjäs

Kultur Sissela Benn är klar för huvudrollen i pjäsen "Sitcom - en tv-fri kväll" på Malmö stadstater. Det är en komedi om en tv-inspelning där Sissela Benn spelar huvudrollen som den unga kvinnliga komikern.

Ernst utmanas av orangeri

Nöje "Sommar med Ernst" är tillbaka. I år ska Ernst Kirchsteiger skapa en bostad av ett västmanländskt orangeri från 1800-talet.

Queens of the Stone Age till Sverige

Nöje Det blev ingen spelning med Queens of the Stone Age på Peace & Love eftersom festivalen gick i konkurs. Nu kommer glädjande besked för alla gruppens fans. Om lite drygt en vecka, 28 juni, spelar nämligen bandet på Cirkus i Stockholm.

Refreshments på julturné

Nöje Sommaren har bara börjat men herrarna i The Refreshments smider redan vinterplaner. I november ger sig bandet ut på sin elfte julturné, "Rock'n'roll x-mas". De gästas av countrytrion Abalone Dots.

"Snabba cash 3" på Way Out West

Nöje Den som vill vara först att se "Snabba cash 3" bör bege sig till Way Out West i augusti. Den Jens Jonsson-regisserade filmen kommer i likhet med "Snabba cash 2" att ha världspremiär på Way Out Wests egen filmfestival.

"Jurassic Park 4" får premiär 2015

Nöje Filmbolaget Universal meddelade tidigare i år att "Jurassic Park 4" skjuts på framtiden.