Correns recensent konstaterar att Disney on Ice är uthärdligt för vuxna och njutningsfyllt för barnen.
The Disneycirkus is back in town. Sexåringen, som är debutant, hör fel och tror till en början att vi ska på Disney on bajs. Förstår hans huvudbry tills vi lyckas räta ut frågetecknen.
För inte är det helt logiskt att alla kända karaktärer från de älskade Disneyfilmerna helt plötsligt snörar på sig skridskor och gör piruetter. Och inte heller jag kan förklara fenomenet men nu är det som det är. Tack och lov så släpper vi alla hans version redan i entrén.
Sagolik scenografi
Scenografin ser lovande ut, precis så där sagolik som kan förväntas och jag bestämmer mig raskt för att lämna hjärnan i bilen, här ska bara njutas. Inget genusperspektiv (det går säkert att skriva något surt om att killar är hänvisade till hjälterollen och flickorna förpassas till fagra kuttersmycken). Inte tänker jag heller ägna mig åt någon konsumtionskritik (fastän försäljarna är väldigt många och minsta lilla plastbit kostar mer än vad de sju dvärgarna drar in på ett år i gruvan).
Barnen njuter
Och njuter, det gör barnen. Showen är fart, fläkt och händelserik i kubik. Historierna avlöser varandra som ett väloljat smatterband, det är "Aladdin", "Törnrosa", "Snövit", "Den lilla sjöjungfrun" och ? ja, allt utom "Star Wars" konstaterar sexåringen.
Det är glittrigt, välregisserat och lite lagom spännande. Förkunskaper är ett absolut måste, annars fattar man antagligen ingenting av historierna som är väldigt rapsodiska, men vad gör det när man har en åttaring som sufflerar.
Cool ande
Alla tre är överens om att "Den lilla sjöjungfrun" är bäst. Färgsprakande, vackert och roligt med krabban Sebastian och fisken Blunder. Här sparas det inte på krutet och det känns som att hela ensemblen är ute på isen. På en andraplats kommer "Aladdin" tack vare actionfylld jakt och cool ande.
Sämst då, ja, en av årets stora nyheter "Rapunzel" var något av en besvikelse. För kort, för intetsägande och framför allt hade Rapunzel för kort hår. Mer fantasi och magi önskas här!
Uthärdligt
Showen varar i nästan två timmar och som vuxen är det faktiskt riktigt uthärdligt, ja, till och med ganska småtrevligt och barnen är förstås mer än nöjda. Stalltips är en lätt språngmarsch till bilen så slipper man dessutom de sista enträgna försäljarna på väg ut och kan behålla sagokänslan en stund till.
Bästa tips: Ta med något gott att tugga för att undvika enträget tjat om en hink popcorn för 90 kronor.
MARIA SOOMRO