NT är på plats när Sveriges nya nationalarena invigs i dag. Norrköpings symfoniorkester spelar och artister som Robert Noack från Norrköping underhåller.
Förberedelserna kring föreställningen Svenska ögonblick, som inviger Friends arena, hålls bakom stängda dörrar. Pressen tillåts inte att se eftermiddagens repetitioner, men regissören Colin Nutley är nöjd med gårdagens genomdrag.
-Vi tog oss igenom det hela under första repetitionen, det är bra, säger han. Spänningen är stor och artisterna som kommer till presscentret säger sig vara glada och hedrade över att få vara med.
-Vi tänkte över vad som var viktigt den här kvällen skulle vara och kom fram till att det handlar om ett döpa den nya nationalarenan inför en svensk publik. Vi vill fånga det med svensk musik och illustrera det, säger Nutley.
Kristina från Duvemåla, Astrid Lindgrenlåtar, Emmy Lou av First Aid Kit, All I want is you med Agnes, Till havs, Take back the Toys med The Hives och The Look med Roxette är några exempel på vad publiken får höra i kväll.
För att integrera svenska fenomen från norr till söder - vare sig det är idrott eller motor eller folkparker har Nutley fått samarbeta med stora delar av svensk nöjesindustri. En av hans favoriter är Sofia Jannok.
-Hon är så genuint från norr och har ett härligt engagemang, säger Nutley.
Arenan beskrivs som tight, att publiken upplever sig sitta nära. Under den stora scenen, som byter skepnad, sitter Norrköpings symfoniorkester. De ska även framföra Eli´s theme.
-De är utmärkta, jag har jobbat med dem förut och känner dirigenten, Hans Ek, säger Tommy Körberg.
Han och Danny Saucedo fnissar som småpojkar när de ska berätta hur mycket de gillar att hänga med varandra.
-Han har mössa inne och svårt att stå stilla. Men det är väldigt roligt att få göra en ny låt, säger Körberg. Han var med och invigde Globen och har sjungit på Wembley. I kväll avslutar han invigningen med Anthem.
-Det var lite större där, men det är en fin känsla här. Fast jag tycker att två nya arenor här i Stockholm är onödigt. Ett nytt operahus hade varit bättre.
-Ja, jag fick fjärilar i magen när jag kom in här och tänkte att Där ska jag stå och surra i vår, säger Danny.
Kvällens publik består av 46 300 personer, varav 11 000 är icke betalande VIP-gäster. De som ska gå på gula mattan i kväll får äta en meny med smakprov från hela Sverige, bland annat fjällröding från Umeå, Västerbottenpaj, Älgstek och chutney på Åkeröäpplen.