â De hoppade av lite snöpligt. Jag tror att de var oroliga för sĂ€kerheten i kvĂ€ll, sĂ€ger Henrik Rönnquist, frontperson för den islamkritiska rörelsen Pegida i Sverige.
NÀr Corren talar med honom i telefon pÄ mÄndagsförmiddagen Àr han pÄ vÀg i taxi till centralstationen i Malmö för tÄgresa till Linköping.
PĂ„ söndagskvĂ€llen stod det klart att de tvĂ„ östgötska företrĂ€darna för den planerade demonstrationen i Linköping i sista stund hoppat av arrangemanget. Corren har sökt en av dem, Ădeshögsbon Patrik Trubka, för en kommentar men inte fĂ„tt kontakt.
Trubka, ytterligare en östgöte, och Malmöborna Henrik Rönnquist och Dan Park, gatukonstnÀr och provokatör, var tÀnkta som talare vid kvÀllens demonstration.
ââVi hade eventuellt tvĂ„ till personer pĂ„ gĂ„ng. Men efter gĂ„rdagens avhopp blir det jag och Dan Park, sĂ€ger Henrik Rönnquist till Corren.
Han sÀger sig inte vara orolig för sÀkerheten under kvÀllens arrangemang.
â Jag kĂ€nner ingen oro. Att vi dĂ€remot blir störda av motdemonstranter fĂ„r vi rĂ€kna med. Det kan nog bli bengaliska eldar och knallskott och sĂ„nt. Ibland blir det Ă€gg och flaskor ocksĂ„, sĂ€ger Henrik Rönnquist.
PĂ„ frĂ„gan vad syftet med kvĂ€llens Pegida-demontration i Linköping Ă€r, sĂ€ger Henrik Rönnquist att Pegida-rörelsen anser att "Sveriges politiker gör fel med Sverige" och att man vill diskutera yttrandefrihetsfrĂ„gor och islamisering, men att rörelsen âinte motsĂ€tter sig enskilda muslimerâ eller âvill kasta ut invandrareâ med Rönnquists ord.
â Jag medverkade i P1:s Studio Ett nyligen och de försökte fĂ„ det till att jag Ă€r rasist. Men det Ă€r jag inte.
SÄ hur skulle du beskriva dig sjÀlv dÄ?
â Vi kan vĂ€l sĂ€ga nationalist⊠Patriot Ă€r lite hĂ„rt. Jag tycker om Sverige.
Henrik Rönnquist sÀger att Pegida hoppas pÄ mÄnga motdemonstranter i Linköping i kvÀll.
â Kommer det mĂ„nga motdemonstranter sĂ„ förstĂ„r folk att det hĂ€r som vi gör Ă€r viktigt.
Ăr det viktigare för er att fĂ„ mĂ„nga motdemonstranter Ă€n att ni fĂ„r anhĂ€ngare?
â SjĂ€lvklart vill vi ha mĂ„nga som Ă€r med oss. Men mĂ„nga ska resa frĂ„n Motala, Norrköping, Uppsala⊠Det Ă€r mĂ„nga som sĂ€ger att de inte kan av praktiska skĂ€l, ekonomiska skĂ€l, och ganska mĂ„nga som inte vĂ„gar vara med heller, hĂ€vdar Henrik Rönnquist.
SkÀlet till att kvÀllens demonstration förlades till Linköping var enligt Henrik Rönnquist att de tvÄ östgötarna som var kontaktpersoner fram till avhoppet planerade sÄ.
Rörelsen Pegida startades i höstas i Tyskland och stÄr för "patriotiska européer mot islamiseringen av vÀst" (Patriotische EuropÀer gegen die Islamisierung des Abendlandes). Rörelsen startades för att manifestera mot invandring och sÀrskilt dÄ mot muslimer.