Larmet om branden, som uppstod i en hage i Skeda, kom in till SOS strax efter klockan 15:35. Inringaren uppgav då att det brann med öppna lågor cirka hundra meter från en byggnad.
Räddningsjänsten skickade fyra enheter till platsen, och kunde senare meddela att branden omfattade ett område på cirka 300 gånger 300 meter, vilket motsvarar nio hektar.
Vid 16.30 uppgav de att branden bedömdes vara under kontroll, och att den därmed inte längre hotade den stallbyggnad som fanns i närheten. Men vinden försvårade släckningsarbetet.
– Just nu är läget under kontroll, men det tar sig igen jättesnabbt när det blossar upp, sa Thomas Melkersson, räddningsledare på platsen.
Fem enheter var på plats vid branden, och under tiden flyttades enheter från Norrköping till Linköping för att täcka upp för eventuella nya larm.