Det började med fyra unga personer som alla hade en levande musikalitet men som gärna ville något mer.
– Gunnel (Rosell Ericsson) frågade mig om vi inte skulle starta en kör. Jag svarade visst men då måste vi ha en körledare, säger Rune Lavén som idag är körens äldste med sina 77 år.
Gunnel kände till en ung entusiastisk kantor från Strålsnäs vid namn Karin Wall. Och så var bollen i rullning. Kören bildades med 8–10 medlemmar. I dag är de 30 varav några knapp var födda när det begav sig.
Karin Wall Källming är fortfarande entusiastisk dirigent, om än precis som de andra 40 år äldre. Hon är stiftsmusiker och sysslar med körer och inte minst den nya trenden Singalong-körer där alla är välkomna utan inträdeskrav.
– Det finns mellan 150 och 200 kyrkokörer bara i vårt stift inräknat barnkörerna, berättar hon.
Intresset är stort för att delta även om hon märker av att barn numera lockas av andra aktiviteter.
Stämbandet har gjort bredden till sin grej. Repertoaren är vidsträckt och innehåller, inte mist vid den traditionella vårkonserten som i går, en hel del spex och tokerier.
Kören inleder konserten med att vandra in och formera sig i tre grupper med stora plakat framför sig med texten: Veteraner, Seniorer och Juniorer. Juniorerna är förstås inte några duvungar de heller, bara en medlem är under 40.
Efter en avdelning med evergreens blir det åter spexigt när Kjell Bäck kommer in och gör en härlig Roy och Roger-imitation från Galenskaparnas "Macken". En måttligt intresserad fru och dotter får veta att det är dags för husvagnssemester, varefter kören tar ton med "Det ska vara husvagn" och "Det ska va gött o leva".
Strax därefter blir det opera när sopranen Berit Jonsson sjunger Pucciniarian "Nessun dorma" från operan Turandot, följt av ytterligare spex när hela kören förvandlar sig till hippies i Beatles "Come together" från blommornas år 1968.
Gunnel Rosell Ericsson och Rune Lavén beklagar att körkonserter inte drar särskilt mycket publik i Mjölby. Om det inte handlar om traditionell julkonsert i kyrkan, eller man kan locka med kända gästartister.
Kanske var det ett klokt beslut att flytta vårkonserten från stora Lagmansskolans aula till lilla församlingshemmet. För där känns en publik på omkring 50 inte misslyckat, utan tvärtom småmysigt och med massor av musikglädje.
– Glädje som smittar av sig är Stämbandets varumärke, säger Karin Wall Källming.