Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 25 maj, Namnsdag: Urban
Åtvidaberg
Rude Håkanssons son fick ett personligt bluffbrev från en person som kallar sig Alejandro Romero Santos, jurist i Spanien.
Foto: Jesper Cederberg
Laddar...

Åtvidabergare drabbade av bedrägerivåg

Många får bedrägeribrev i e-posten. Men ett par minderåriga åtvidabergare har fått ovanligt utstuderade sådana i den vanliga posten.

Ett brev var adresserat direkt till en 17-årig kille med hans fullständiga namn, även mellannamn. I brevet står att hans halvbrors pappa omkom i tsunamikatastrofen 2004. Den uppgiften är lögn, men hans namn är korrekt.

- Jag reagerade väldigt starkt, och tycker det var väldigt fult att gå så nära inpå, säger 17-åringens pappa Rude Håkansson som polisanmält bedrägeriförsöket.

Advokatfirma

Brevet påstår sig komma från "AR associates lawers", vilket ska vara en juridisk firma med säte i Madrid i Spanien. De menar att 17-åringens halvbrors pappa levt i exil i Spanien och efterlämnat sig en större summa pengar.

- Jag känner ju honom, och han har inte levt i Spanien, så jag förstod direkt att det var båg, säger Rude Håkansson.

Åttaåring drabbad

Brevet ser professionellt ut och är underskrivet och skickat i ett fönsterkuvert. Bortsett från det och de personliga detaljerna liknar brevet andra bedrägerier: De lockar med att betala ut en större summa pengar som arv. Men för att det ska fungera måste man betala vissa avgifter.

En mamma i Åtvidaberg anger också att hennes åttaårige son fått ett liknande brev. Hon gjorde dock ingen anmälan, utan slängde bara bort brevet.

Ny våg

- Förmodligen är det en våg som går just nu. Det har varit lugnt länge, men nu har vi fått flera anmälningar, säger Olof Tjernberg, förundersökningsledare på polisen i Östergötland.

Anmälningarna kommer från olika håll i länet och polisen har även fått ett antal telefonsamtal från folk som ringer och frågar om den här typen av brott. Än har Olof Tjernberg inte sett något mönster som tyder på att Åtvidaberg är extra utsatt.

Försvinner i England

Bedragarna kan samla in uppgifter från telefonkataloger, register, Facebook, eller genom att offer svarar på slumpmässigt utskickade e-postmeddelanden. Pengarna som de eventuellt lurar av folk hamnar ofta på engelska konton som skyddas av en sträng banksekretess.

Men även om man inte förlorar pengar så kan bedragarnas uppgiftsinsamlande vara obehagligt.

- Det är ju otäckt. Man vet inte vad som kommer nästa gång, med tanke på släktrelationer, säger Rude Håkansson.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Åtvidaberg

Chef stämmer kommunen i AD

Åtvidaberg En chef som avskedats från sin tjänst i Åtvidabergs kommun stämmer nu kommunen i Arbetsdomstolen och kräver såväl full lön fram till förhandling samt skadestånd.

Förskola utreds efter luftprov

Åtvidaberg Ett positivt och ett negativt. Det handlar om luftprover som kommunen låtit utföra på två förskolor; Göstas park och Gläntan.

30 ton bågar på plats

Åtvidaberg Brobygget i Åtvidaberg fortskrider. Efter lunchtid kom den sista av två röda stålbågar på plats.

Supersöta minihästar visades upp

Åtvidaberg För andra gången i landet firades Miniatyrhästens dag i Åtvidaberg under lördagen. Ett par hundra Åtvidabergare och utsocknes lockades till den tillfälliga ridbanan vid Kanonvallen, där femton miniatyrhästar deltog i hoppning och körning med vagn.

Man till sjukhus efter misshandel

Åtvidaberg En man fick föras till sjukhus efter en misshandel i Åtvidaberg natten mot lördagen.

Mäklarannons väcker frågor

Åtvidaberg – Ingen aning.
Det säger Jan Svensson, som slöt avtal med Guido Minerva om köp av Hotell Stallet och simhallen förra året, om att Stallet lagts ut för försäljning.

Mäklaren tror på ett lägre pris

Åtvidaberg Anrika hotell Stallet i Åtvidaberg är ute till försäljning igen. Till reapriset 4,5 miljoner kronor.

Stallet till försäljning igen

Åtvidaberg Från tio miljoner till 4,5 miljoner kronor.

Många minustecken i bokslut över tungt 2012

Åtvidaberg 19 miljoner. Så mycket skiljer mellan budget och resultat i kommunens bokslut för 2012.

Fråga partierna och få svar

Åtvidaberg Först nej, sedan omtag och nu ser det ut att bli ja.3

Bysjöblues i ny tappning

Åtvidaberg Rock och blues i sommarnatten blir det i Åtvidaberg den 8 juni på golfrestaurangen. Jimmy Uller Rock& Bluesband återupplivar vad s...

Kulturhuset förfaller

Åtvidaberg Kulturhuset rasar, både bokstavligt och bildligt.1

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.