Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 22 maj, Namnsdag: Hemming, Henning
Åtvidaberg
Erik Pekkari fick Zorns guldmärke.
Foto: Jesper Cederberg
Laddar...

Dansant spelman belönas med guld

Erik Pekkari från Värna belönas med det prestigefyllda Anders Zorns guldmärke. Det är den finaste utmärkelse en spelman kan få i Sverige.

Han fick beskedet på julafton, lite som en extra julklapp.

- Då blev jag rätt chockad. "Hur är det möjligt", tänkte jag. Jag är hedrad, helt klart, säger Erik Pekkari.

Dansant

"För mästerligt, briljant och traditionsmedvetet spel på tvåradigt durspel." Det är motiveringen till varför Erik Pekkari belönas Zorns guldmärke, som han mottog i Borås i helgen.

- Framför allt är det hans rytmiska del i spelet, han spelar för dans. Och det sätt han omsätter folkmusik i durspel, säger Christina Frohm som satt i juryn.

"Small till"

Ett durspel är en sorts dragspel, men som faktiskt har vissa likheter med munspel. De två raderna syftar till melodiknapparna för höger hand. Att Erik Pekkari redan som sjuåring började med dragspel var ingen självklarhet, och kanske inte det hippaste man kunde göra som grabb i 70-talets Piteå.

- Men jag var glad att jag fick en musikalisk grundutbildning, säger han.

Erik Pekkari blev en sorts träningselev för blivande musiklärare, annars hade han inte kommit in på musikskolan så tidigt. I tonåren flyttade han till Småland och fick upp ögonen, eller öronen, för folkmusik och framför allt gammeldansmusik. Och när han var 17 åkte han av en tillfällighet till Värmland, där han fick höra durspelet.

- Då small det till. Jag tänkte "vad häftigt!" och köpte ett durspel och spelade dygnet runt, berättar han.

Riksspelman

Erik Pekkaris erfarenhet av dragspel kan i och med det uppfattas som bakvänd. Han började med den mer avancerade typen ackordeon, men har sedan rört sig mot det enklare utformade durspelet.

Debutalbumet hette Högtryck och kom 1992. Två år senare fick han Zorns silvermärke, och kunde titulera sig riksspelman. 18 år senare har Zornmärkesnämnden gett honom guldmärket, vilket är få förunnat.

I en snar framtid planerar han släppa en femte skiva, från en konsert i Frankrike. Och i oktober hörs han på Linköpingsfestivalen. Den är en av flera som uppmärksammar folkmusiken, som har fått en renässans.

- Den är betydligt mer livskraftig i dag än för tio år sedan, säger Erik Pekkari.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Spelar inför jury

Det första Zornmärket delades ut 1933.

Märket finns i tre valörer: Brons, silver och, guld.

Ett silvermärke gör bäraren till riksspelman.

Brons- och silvermärken utses av en jury som kandidaterna får spela inför. I Borås nu i augusti delades ett guld, fem silver och femton bronsmärken ut.

Ett fullstort dragspel har vanligen fem eller sex rader med knappar för basspel på vänster sida. Ett durspel har oftast en eller två. Likt ett munspel ger det olika toner vid in- och utblås.

Mer från Åtvidaberg

Förskola utreds efter luftprov

Åtvidaberg Ett positivt och ett negativt. Det handlar om luftprover som kommunen låtit utföra på två förskolor; Göstas park och Gläntan.

30 ton bågar på plats

Åtvidaberg Brobygget i Åtvidaberg fortskrider. Efter lunchtid kom den sista av två röda stålbågar på plats.

Supersöta minihästar visades upp

Åtvidaberg För andra gången i landet firades Miniatyrhästens dag i Åtvidaberg under lördagen. Ett par hundra Åtvidabergare och utsocknes lockades till den tillfälliga ridbanan vid Kanonvallen, där femton miniatyrhästar deltog i hoppning och körning med vagn.

Man till sjukhus efter misshandel

Åtvidaberg En man fick föras till sjukhus efter en misshandel i Åtvidaberg natten mot lördagen.

Mäklarannons väcker frågor

Åtvidaberg – Ingen aning.
Det säger Jan Svensson, som slöt avtal med Guido Minerva om köp av Hotell Stallet och simhallen förra året, om att Stallet lagts ut för försäljning.

Mäklaren tror på ett lägre pris

Åtvidaberg Anrika hotell Stallet i Åtvidaberg är ute till försäljning igen. Till reapriset 4,5 miljoner kronor.

Stallet till försäljning igen

Åtvidaberg Från tio miljoner till 4,5 miljoner kronor.

Många minustecken i bokslut över tungt 2012

Åtvidaberg 19 miljoner. Så mycket skiljer mellan budget och resultat i kommunens bokslut för 2012.

Fråga partierna och få svar

Åtvidaberg Först nej, sedan omtag och nu ser det ut att bli ja.3

Bysjöblues i ny tappning

Åtvidaberg Rock och blues i sommarnatten blir det i Åtvidaberg den 8 juni på golfrestaurangen. Jimmy Uller Rock& Bluesband återupplivar vad s...

Kulturhuset förfaller

Åtvidaberg Kulturhuset rasar, både bokstavligt och bildligt.1

Knivman hotade ambulanspersonal

Åtvidaberg En påverkad man gick emot ambulanspersonalen med dragen kniv. Han är nu anmäld för hot mot tjänsteman och misstänks även för narkotikabrott.

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.