Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknadCorren Lokus - Annonsera gratis KÖP & SÄLJ | JOBBAffärslivCorren MeraOnsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée

Man fick träd över sig

En man i Falerum fick föras till sjukhus efter att ha fått ett träd över sig på måndagseftermiddagen.

Enligt polisen skadades mannen under arbete i skogen.

Mannen fördes till Universitetssjukhuset i Linköping, enligt polisen hade mannen troligtvis brutit ett ben.

Dela och kommentera

Dela och kommentera

Tjuvar bröt sig in i sommarhus

Åtvidaberg Två fritidshus i Grebotrakten har utsatts för inbrott. Husen ligger i anslutning till varandra.

Byggfirma stäms på miljonbelopp

Åtvidaberg En förbjuden produkt som blandades fel. Det ligger bakom ohälsan på Långbrottsskolan. Nu stämmer kommunen totalentreprenören på drygt 17 miljoner kronor.

Klottret fortsätter

Åtvidaberg Klottervägen fortsätter. I veckan utsattes Bysjöbadet.

Blå rök över Sockna

Åtvidaberg I lördags åkte 141 mopedister MK Blåröks vårrally "Sockna runt".

Akut brist på gode män

Åtvidaberg Det råder akut brist på gode män i Åtvidaberg. Därför går kommunen ut och letar nyförvärv.

Konstrunda lockar besökare

Åtvidaberg För sextonde året i rad slingrar sig en kulturens väg mellan konstnärsateljéerna i och omkring Åtvid.

Skolbeslut flyttas fram till november

Åtvidaberg Fyra förslag bantas direkt till tre. - Att bygga om Långbrottsskolan går bort direkt.

Nedfallet träd stoppade tågtrafiken

Åtvidaberg Vid lunchtid på måndagen rådde det totalstopp i tågtrafiken mellan Åtvidaberg och Linköping.

Nytt förslag: Åssa-huset blir skola för mellanstadiet

Åtvidaberg Den stora utredningen om ny skolorganisation är klar. Till de tre ursprungsförslagen kom ytterligare ett: en mellanstadieskola i Åssa-huset.

Bergrummet är sålt

Åtvidaberg Det jättelika bergsrummet i Hannäs har nu sålts till ett it-företag. Köparen har för avsikt att göra om grottan till serverhall.1

Formalinläcka stängde skola

Åtvidaberg Flera flaskor med konserverade djur gick sönder och eleverna skickades hem.

Brand spreds från soptunna till balkong

Åtvidaberg Räddningstjänsten larmades under sena lördagskvällen om en brand i ett flerfamiljshus i Åtvidaberg.

Läsarnas vårbilder

Skicka in dina bästa vårbilder till oss!