Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 26 maj, Namnsdag: Vilhelmina, Vilma
Åtvidaberg

Pappa frikänd av tingsrätten

Pappan åtalades som misstänkt för olaga hot och misshandel. Linköpings tingsrätt anser inte att det är bevisat att brotten ägde rum.

I början av juni i år rapporterade Corren om en pappa i Åtvidaberg som hade åtalats för att ha hotat och misshandlat en 14-årig pojke.

Bakgrunden var att mannens son under en längre tid hade utsatts för mobbning både i skolan och på fritiden.

Den 25 november förra året kom sonen hem och uppgav att han återigen hade blivit trakasserad. Det var droppen som fick bägaren att rinna över.

- Jag blev riktigt förbannad och kände att det fick vara nog, förklarade mannen, som också medgav att han inte var nykter när han sökte upp 14-åringen utanför Sporthallen i Åtvidaberg.

14-åringen och en kamrat till honom uppgav för polisen att de blivit misshandlade av den ilskne mannen.

Linköpings tingsrätt konstaterar i sin bedömning dels att ord står mot ord om vad som uttalats under ett telefonsamtal mellan mannen och 14-åringen, dels att ingen av dem kan uppfattas som mer trovärdig.

När det sedan gäller händelseförloppet utanför Sporthallen har det av allt döma varit tumultartat och stämningen har varit upprörd.

Tingsrätten anser att det är klarlagt att mannen i ett upprört tillstånd konfronterade pojken och handgripligen fösta honom till en vägg.

Men det betyder inte, enligt tingsrätten, att det är bevisat att han gjorde sig skyldig till brott på det sättet som åklagaren påstått.

Tingsrätten frikänner därför mannen helt och ogillar pojkarnas skadeståndsyrkande.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Åtvidaberg

Chef stämmer kommunen i AD

Åtvidaberg En chef som avskedats från sin tjänst i Åtvidabergs kommun stämmer nu kommunen i Arbetsdomstolen och kräver såväl full lön fram till förhandling samt skadestånd.

Förskola utreds efter luftprov

Åtvidaberg Ett positivt och ett negativt. Det handlar om luftprover som kommunen låtit utföra på två förskolor; Göstas park och Gläntan.

30 ton bågar på plats

Åtvidaberg Brobygget i Åtvidaberg fortskrider. Efter lunchtid kom den sista av två röda stålbågar på plats.

Supersöta minihästar visades upp

Åtvidaberg För andra gången i landet firades Miniatyrhästens dag i Åtvidaberg under lördagen. Ett par hundra Åtvidabergare och utsocknes lockades till den tillfälliga ridbanan vid Kanonvallen, där femton miniatyrhästar deltog i hoppning och körning med vagn.

Man till sjukhus efter misshandel

Åtvidaberg En man fick föras till sjukhus efter en misshandel i Åtvidaberg natten mot lördagen.

Mäklarannons väcker frågor

Åtvidaberg – Ingen aning.
Det säger Jan Svensson, som slöt avtal med Guido Minerva om köp av Hotell Stallet och simhallen förra året, om att Stallet lagts ut för försäljning.

Mäklaren tror på ett lägre pris

Åtvidaberg Anrika hotell Stallet i Åtvidaberg är ute till försäljning igen. Till reapriset 4,5 miljoner kronor.

Stallet till försäljning igen

Åtvidaberg Från tio miljoner till 4,5 miljoner kronor.

Många minustecken i bokslut över tungt 2012

Åtvidaberg 19 miljoner. Så mycket skiljer mellan budget och resultat i kommunens bokslut för 2012.

Fråga partierna och få svar

Åtvidaberg Först nej, sedan omtag och nu ser det ut att bli ja.3

Bysjöblues i ny tappning

Åtvidaberg Rock och blues i sommarnatten blir det i Åtvidaberg den 8 juni på golfrestaurangen. Jimmy Uller Rock& Bluesband återupplivar vad s...

Kulturhuset förfaller

Åtvidaberg Kulturhuset rasar, både bokstavligt och bildligt.1

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.