Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 19 juni, Namnsdag: Germund, Görel

Bluff-sms svåra att utreda

Ett sms som lovar vinst betyder med all säkerhet att du blir lurad. Polisen i Östergötland har hittills fått in en anmälan, men ärendena är svåra att utreda.

Mejl med skadligt innehåll har de flesta vant sig vid. Få klickar numera på dessa länkar. Men bluff-sms i telefonen är relativt nytt. Enklaste sättet att slippa problem är att inte klicka på länken som finns i sms:et. Det nu aktuella sms:et påstås komma från Apple och lockar med en vinst. Den som trots allt klickat får skaffa ett antivirusprogram som hittar all skadlig programvara.

För polisen är dessa bedrägerförsök svåra att utreda eftersom de inte lyckas hitta avsändaren. Vissa erfarenheter har dock samlats från tidigare liknande attacker.

- Det vi sett är att människor med ovanliga efternamn fått dessa "erbjudanden", säger Magnus Pettersson, chef på ekoroteln.

En annan variant är att bedragarna gjort sökningar på nätet efter telefonnummer och fångat in alla med exempelvis samma fyra första siffror.

- Men det här är svårt att spåra. Vi har fått det här på våra tjänstetelefoner också, men vi öppnar dem inte, säger Magnus Pettersson.

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    Jag heter Johansson i efternamn och idag fick jag mitt tredje bluffsms...

Dela och kommentera

Konflikten avvärjd

Östergötland Det blir ingen konflikt på tågen, Östgötapendeln går som planerad.

Strejken: Så påverkas Östergötland

Östergötland Natten till onsdagen tog den fart i Stockholm och natten till torsdag klockan tre kommer vi börja märka av strejken även här i Östergötland. I det första skedet är det framförallt Östgötapendeln och Kustpilen som kan komma att påverkas.

Så blir vädret i midsommar

Östergötland Väderprognosen för midsommarafton är fortfarande osäker.

Balkongfallet: Polisen misstänker droger

Östergötland En man misstänks för misshandel i samband med att en kvinna föll från en balkong och avled.

Risk för trafikkaos i länet

Östergötland Fackförbunden Kommunal och Seko har inte kunnat enas med arbetsgivarna i förhandlingarna om nya kollektivavtal.5

Fortsatt debatt i landstingsfullmäktige

Östergötland Dag två ägnas framför allt åt att debattera motioner och mindre ärenden.

Bostadsbyggandet ökar - men inte tillräckligt

Östergötland Det måste bli mer fart på bostadsbyggandet i Östergötland, konstaterar länsstyrelsen i sin senaste bostadsmarknadsanalys.

Stor konkurrens om sommarjobb

Östergötland 54 745 sommarjobb anmäldes till Arbetsförmedlingen för ungdomar mellan 15 till 24 år. Det motsvarar 4,4 jobb för varje 100 ungdomar.

Få unga erbjuds sommarjobb

Östergötland Ingen av åtta granskade kommuner i Östergötland erbjuder sommarjobb till samtliga sökande ungdomar.

Lämna fågelungar ifred

Östergötland Många fågelungar tränar sig på att flyga just nu. En del går det bra för, andra behöver litet längre tid på sig innan de kommer på vingarna.

Man drunknade i Österbysjön

Östergötland En man i 50-årsåldern, som simmade vid en kommunal badplats i Österbymo, drunknade på söndagseftermiddagen.

Veckan som gått i bilder

Östergötland Fotboll, rättegång, glada studenter och cyklister i massor. Här är bilderna från veckan som gått.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.