Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 25 maj, Namnsdag: Urban
Kinda

Knallarna knallade på i regnet

Helgens Hornmarken bjöd på knallar, motorsågsskulpterande och en himla massa regn.

Regnet har tagit en paus på Horn marknad. De stora flockarna som stått gömda under taken av presenning letar sig tillbaka ut. Regnet är ett återkommande samtal på den marknad som - enligt knallarna - alltid är solig och molnfri. Knallarna har borden uppdukade med sina specialiteter. En salig blandning av karameller, urverk, hudvårdsprodukter och charkuterier.

På en kulle vid brandstationen står "dagens snackis", motorsågsskulptören Bert Davidsson. Mål för dagen: skulptera fram Kisamor från en halv stock. Träflisorna flyger. Han borstar av flisorna från jackan och svettpärlorna från pannan.

- Som att gå på gym, säger han och förklarar hur inspirationen till att skapa tar över allt annat. Åskådarna mumlar "perfekt ansiktsuttryck hos Kisamor", och "han är otrolig".

Mattias Ekerot är marknadsgeneral för Hornmarken och berättar att det är första gången Bert Davidsson är där. De beställde en skulptur av Kisamor som är känd från trakten tack vare hennes örtagård och apotek. Under dagen har runt 110 knallar ställt ut - ett precis lagom antal - tycker Mattias Ekerot. Under dagen har omkring 5 000 personer besökt marknaden.

- Knallarna är jättenöjda, trots regnet. Folk åker ändå hit för att handla, det gör inget att det regnar så mycket, säger han. Vid ett charkstånd står en "äkta knall". Med 54 år i branschen kan man kalla sig så, menar Ingvar Björnerfjord. Han säljer rökt korv i olika smaker - lättarbetat, berättar han. och så säljer han ekologiska chips åt en vän. - Jag började knalla som tioåring, och det är fortfarande roligt. Det är den sociala delen som gör att man håller sig kvar, säger han.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Kinda

Sprickan i C djupnar

Kinda Konflikten inom Centern trappas upp.– Anders Ljung måste lämna sina politiska uppdrag, säger Göran Olsson, tung röst i partiet.– Fortsätter det så här kör Ljung partiet i botten.2

Krock mellan Rimforsa och Ulrika

Kinda Två bilar kolliderade ikväll, en skadad förare fördes till US.

Fortsatt tätortstrafik i Kisa

Kinda Lugn alla bussåkare - det blir fortsättning på den kollektiva tätortstrafiken i Kisa.

Enad front för trafikstråk

Kinda Kommunerna Linköping och Kalmar är dagsfärska medlemmar i Infrastrukturkansliet. Kommungruppen arbetar för utveckling av Stångådalsbanan och riksväg 23/34.

Löpfest i Kisa i juni

Kinda Kisa stadslopp samlade rekordmånga deltagare 2012. Nu laddar Kisa sportklubb för årets löpfest 28 juni.

Belöning ska stoppa klotter

Kinda En våg av klotter har dragit in över Kisa. Nu kräver tre drabbade fastighetsägare ett stopp.

Träd vandaliserades i Kisa

Kinda Natten mellan fredag och lördag har två träd på kommunal mark i Kisa olovligen sågats ned. Händelsen är polisanmäld.

Tillfällig skola – i tolv år

Kinda Ett provisoriskt kapitel i Kinda kommuns skolhistoria är på väg att avslutas. Paviljongen på Bäckskolan i Kisa ska rivas.

Regeringen sneglar på Kinda

Kinda Kinda kommuns kontakter med Kimilili i Kenya lyfts upp på regeringsnivå. Målet är att skapa affärskontakter för svenska företag på den afrikanska kontinenten.

Ska Korpen rädda Folkets hus ur krisen?

Kinda Många små föreningar i samverkan. Med Kisa Folkets hus som bas. Det kan bli början till något nytt för den ekonomiskt sargade samlingslokalen.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.