Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraTorsdag 23 maj, Namnsdag: Desideria, Desirée
Kinda

Nya planer för Kisa centrum

Nytt resecentrum. Ny livsmedelsbutik. Nya vägar. Förändringar är att vänta i centrala Kisa.

Bakom idéerna står tre aktörer. Kinda kommun som har ambitionen att göra stationsområdet mer attraktivt och praktiskt, Ica som vill bygga en ny livsmedelshall som bolaget Grahns fastigheter i sin tur kan tänka sig att bygga.

Det har Corren berättat om i tidigare artiklar. Nu har tankar och skisser kokats ner till ett "Program för området vid Kisa resecentrum".

- Vi har träffats många gånger och har ett ganska genomarbetat förslag, säger Ture Göransson, stadsarkitekt i Kinda kommun.

Avgörande pusselbitar är Grahns röda bilhall, den tilltänkta Ica-hallen och en ny tåg- och bussterminal.

De tre byggnaderna hamnar i en nord-sydlig linje och målet är att få en bebyggelse som hänger ihop från Stora torget i norr och söderut mot lokstallet.

Byggnaderna och dess användning ska samspela med in- och utfarter för kunder, varutransporter, bussar, och resenärer.

Sänkt hastighet

Enligt förslaget byggs en fyrvägskorsning på Ydrevägen vid avtaget mot Konsumbutiken. Här ska också finnas plats för trafiksäkra och attraktiva gång- och cykelförbindelser mellan Stora torget, resecentrum och området där Konsum, Posten och Räddningstjänsten har sina lokaler.

"En väsentlig komponent kan vara att hastigheten på denna del av Ydrevägen sätts till 30 km/tim", skriver programförfattarna.

Olika nivåer

Det nuvarande stationsområdet ligger lågt i förhållande till Ydrevägen, vilket kräver en uppfyllnad.

Planen är att ta bort nuvarande stationshuset och den gamla magasinsbyggnaden. "Läget för den nya stationen bör vara nära och med en naturlig koppling till övergången till mittplattformen" (vid järnvägsspåren), heter det i programförklaringen.

Sannolikt måste också nattuppställning för bussar och allmän parkering vid dagens resecentrum flyttas till andra platser.

Ture Göransson räknar med att hela spårområdet mellan Ydrevägen och riksväg 23/34 kommer att beröras.

Kommunen äger huvuddelen av marken där Ica-hallen ska ligga, men har för avsikt att sälja den.

Livsmedelsföretaget får bära kostnaderna för förändringar i infrastrukturen som etableringen för med sig.

Regional finansiering?

Ombyggnationen av resecentrum blir kommunens ekonomiska huvudvärk. Vissa kostnader kan dock komma att finansieras med regionala pengar eftersom Kisa station är en trafikknut inom den regionala kollektivtrafiken.

Programförslaget behandlas av kommunstyrelsen på måndag. Därefter väntar samråd under 2012.

- Det är många detaljer som måste få en lösning, säger Ture Göransson.

Han räknar med att området kan stå klart till 2015. Innan spaden sätts i jorden måste marken undersökas med tanke på risken för föroreningar på stationsområdet från 1902.

torbjorn.lindqvist@corren.se

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Kinda

Sprickan i C djupnar

Kinda Konflikten inom Centern trappas upp.– Anders Ljung måste lämna sina politiska uppdrag, säger Göran Olsson, tung röst i partiet.– Fortsätter det så här kör Ljung partiet i botten.

Krock mellan Rimforsa och Ulrika

Kinda Två bilar kolliderade ikväll, en skadad förare fördes till US.

Fortsatt tätortstrafik i Kisa

Kinda Lugn alla bussåkare - det blir fortsättning på den kollektiva tätortstrafiken i Kisa.

Enad front för trafikstråk

Kinda Kommunerna Linköping och Kalmar är dagsfärska medlemmar i Infrastrukturkansliet. Kommungruppen arbetar för utveckling av Stångådalsbanan och riksväg 23/34.

Löpfest i Kisa i juni

Kinda Kisa stadslopp samlade rekordmånga deltagare 2012. Nu laddar Kisa sportklubb för årets löpfest 28 juni.

Belöning ska stoppa klotter

Kinda En våg av klotter har dragit in över Kisa. Nu kräver tre drabbade fastighetsägare ett stopp.

Träd vandaliserades i Kisa

Kinda Natten mellan fredag och lördag har två träd på kommunal mark i Kisa olovligen sågats ned. Händelsen är polisanmäld.

Tillfällig skola – i tolv år

Kinda Ett provisoriskt kapitel i Kinda kommuns skolhistoria är på väg att avslutas. Paviljongen på Bäckskolan i Kisa ska rivas.

Regeringen sneglar på Kinda

Kinda Kinda kommuns kontakter med Kimilili i Kenya lyfts upp på regeringsnivå. Målet är att skapa affärskontakter för svenska företag på den afrikanska kontinenten.

Ska Korpen rädda Folkets hus ur krisen?

Kinda Många små föreningar i samverkan. Med Kisa Folkets hus som bas. Det kan bli början till något nytt för den ekonomiskt sargade samlingslokalen.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.