Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 19 maj, Namnsdag: Maj, Majken
Kinda
Konstnärsfamiljen Thostrup: Maj-Viol, Lars och Elisabet.
Foto: Pia Molin
Laddar...

Tre Thostrup med trä teckning och tovat

Lars och Maj-Viol Thostrup och deras dotter Elisabet gör en gemensam konstutställning på biblioteket i Kisa.

Man får väl kalla dem för en konstnärlig familj. Lars Thostrup försörjer sig som bildlärare på Liljeholmens folkhögskola, frun Maj-Viol är biträdande rektor på Rimforsa skola och dottern Elisabet Thostrup är inredningsarkitekt.

Men därutöver är de alla tre konstnärer. Lars har gjort utställningar förut, det är han som målar, tecknar och gör träsnitt, men för Maj-Viol är det första officiella visningen.

- Vi fick frågan om vi ville göra en utställning och det lät spännande. Förut har jag mest gjort tofflor och vantar. Jag är nöjd med det jag gjort här, men det var en knepig process att tillverka dem, berättar hon.

Det hon ställer ut är tavlor och en matta gjorda i tovad ull.

Dottern Elisabet sitter normalt och ritar på hur kontor ska inredas, hon är anställd på ett arkitektkontor i Stockholm. På utställningen i Kisa visar hon lampor, en skräddarstol och en gungelefant.

- Det är väldigt roligt att hålla på i verkstaden, stolen där är en prototyp gjord till den här utställningen.

Hon har gjort utställningar sen hon började Konstfack 2006 och hon har deltagit i några möbelmässor.

När Lars Thostrup får frågan hur lång tid det tar att göra en teckning så blir svaret tudelat.

- Jag är snart 63 år, det är ena delen av sanningen i hur lång tid det tar att skapa. Men rent arbetsmässigt tar det bara några timmar. Jag är ganska snabb i mina beslut, säger han.

Vernissagen invigdes med att Kenneth Berrio García höll ett tal. Han jobbar tillsammans med Lars Thostrup på Liljeholmens folkhögskola.

- 1984 kom jag som elev till folkhögskolan och Lars bilder påverkade mig mycket. Sen har jag kommit tillbaka som lärare och vi har lärt känna varandra. Lars är något så ovanligt som en konstnär som inte fallit för myten att man måste vara djupt olycklig. Han lever ett normalt liv, säger han.

Utställningen pågår till den 9 oktober.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Mer från Kinda

Tillfällig skola – i tolv år

Kinda Ett provisoriskt kapitel i Kinda kommuns skolhistoria är på väg att avslutas. Paviljongen på Bäckskolan i Kisa ska rivas.

Regeringen sneglar på Kinda

Kinda Kinda kommuns kontakter med Kimilili i Kenya lyfts upp på regeringsnivå. Målet är att skapa affärskontakter för svenska företag på den afrikanska kontinenten.

Ska Korpen rädda Folkets hus ur krisen?

Kinda Många små föreningar i samverkan. Med Kisa Folkets hus som bas. Det kan bli början till något nytt för den ekonomiskt sargade samlingslokalen.

Ny plan går på djupet för ett framtida Kisa

Kinda Den finns inte ens på ritbordet. Trots det spelar ny sträckning av riksväg 23/34 en betydande roll i förslaget till fördjupad översiktsplan för Kisa.

Veteranbilsloppetslog flera rekord

Kinda Rekordmånga deltagare kom till Veteranbilsloppet i Björkfors.

Avgörande veckor för nöjespalats

Kinda Årsmötet avbröts när det ekonomiska läget visade sig vara värre än väntat. Nytt datum för en extra årsstämma blir den 4 juni.

Loppis och fotomara på Kindadagen

Kinda Det soliga vädret lockade många besökare till årets Kindadagen, där ett tjugotal arrangörer inom bland annat turism, hantverk och handel visade vad de ägnar sig åt.

Kinda missar bidrag för riskutredning

Kinda Kinda kommun får inget statlig bidrag för att utreda risken för översvämningar i Kisadalen.

Förändring bara på papperet

Kinda Moderniseringen av Kisa resecentrum har kostat minst 2,5 miljoner kronor. Så här långt syns ingen skillnad.

Stora byggplaner läggs ner

Kinda Fred Johansson, Grahns fastigheter, lägger ner tanken på att bygga nytt åt Ica i Kisa. – Jag har tappat lusten.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.