Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraSöndag 19 maj, Namnsdag: Maj, Majken

31-åring åtalas efter vansinneskörning

En 31-årig man åtalades på fredagen misstänkt för flera grova brott efter en vansinneskörning i de södra stadsdelarna i Linköping.

Det var på morgonen den 17 oktober som en polispatrull skulle kontrollera en bil på Skogslyckegatan. Föraren valde att fly från platsen i hög fart och en fotgängare fick väja undan för att inte bli påkörd.

Med ett punkterat däck körde föraren sedan bland annat på fel sida en refug, körde om en bil till höger och ut i en korsning, trots att det var rött ljus.

När bilen stannade på Skogsgatan ska en efterföljande polisman varit tvungen att springa undan för att inte bli klämd när bilen tog ny fart.

Färden fortsatte mot rött ljus till Fjärilsvägen, där föraren backade in i en polisbil.

När föraren till slut flydde till fots kunde han gripas inne på en villatomt.

Mannen, som sitter häktad sedan det inträffade, åtalas nu bland annat för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig kröning, rattfylleri och narkotikabrott.

Enligt åklagaren har mannen "visat uppenbar likgiltighet för andras människors liv och egendom".

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Schack på slottet

Linköping Det är fullt drag när Corren besöker tävlingen Schackfyranmästaren på Linköpings slott.

Tävling med kritiskt moment

Linköping Filip Waern, 17, förbereder sig inför Roxenregattan, en kappsegling med anor sedan 1937.

Det finns vittnen till bilbrand

Linköping Inom loppet av ett par timmar brann två bilar, och i Glyttingebadet i Linköping.

47-åring misshandlade sin före detta fru

Linköping En kvinna misshandlades natten mot söndagen i Linköpingsstadsdelen Skäggetorp.

Man misshandlades med flaska

Linköping Natten mot söndagen greps en 29-årig man i Linköping sedan han misshandlat en man med en flaska.

34-åring greps för slag mot ordningsvakt

Linköping En 34-årig man greps natten mot söndagen i centrala Linköping misstänkt för att ha slagit en ordningsvakt.

Brand på Glyttingebadet

Linköping När räddningstjänsten kom till platsen var entrébyggnaden redan övertänd.

Låt oss låsa vår kärlek!

Linköping Jag älskar dig och du älskar mig, kom låt oss låsa fast vår kärlek för evigt.

"Jag kallades för doktor Mengele"

Linköping I mitten av 1980-talet föreslog Linköpingsläkaren Lita Tibbling att aidssjuka människor skulle isoleras i särskilda samhällen. Corren ringde upp den i dag 77-åriga läkaren, som fortfarande är aktiv som föreläsare, för att fråga hur hon egentligen tänkte.

"Han kritiserar inte utnämningen"

Linköping I ett debattinlägg tidigare i veckan kritiserar läkaren PehrOlov Pehrson formuleringen i motiveringen till Jonas Gardells doktorshatt. En ”mångfacetterad beskrivning av ett mörkt kapitel i svensk medicinhistoria”, menade Pehrson.

Alla vinner på eko-driving

Linköping Veolia Transports bussförare i Linköping kan nu tjäna mer per månad. Om man kör så att bränsle, fordon och miljön sparas.

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.