Tisdag 7 februari 2012
Dagens namn: Rikard, Dick
Corren Lokus
24Corren Corren Mera Affärsliv.com

Corren.se - nyheter Östergötland

Chokladfontän blev publikmagnet

 

I helgen fylldes Konsert och kongress i Linköping av whiskey, vin kaffe och choklad, choklad och åter choklad.Den fjärde upplagan av Linköpings chokladfestival drog mer människor än någonsin.

Klockan är tolv på chokladfestivalens sista dag och Konsert och kongress är fylld av gourménjutning från golv till tak.

Här finns praliner, tryfflar och nougat med smak av allt från hallon till havssalt, cappuccino till caipirinha och chili till champagne.

De är ljusa, halvljusa, mellanbruna, rätt mörka och nästintill kolsvarta. De är runda, ovala, rektangulära och kvadratiska. De är fyllda av något med gudomlig krämkonsistens och de består av solid mörkchoklad. De har snirkliga krämdekorationer och inga utsmyckningar alls. Vidare är de dukbeklädda borden fyllda av chokladvinäger, marmelad med hallon- och chokladsmak och massageolja gjord på... just det: choklad.

Men vem nöjer sig med det bruna guldet? Här finns också whiskey, vin, kaffe, bröd och skönhetsprodukter, bland annat.

Det är njutningskavalkad och "vad härligt att unna sig något extra"-orgie i Konsert och kongress.

Som ett monument över chokladens härlighet finns här också, för första gången i festivalens historia, en tvättäkta chokladfontän.

Bredvid fontänen finns kex och äppelklyftor att doppa i den smälta ljuvligheten. Det är Hanna Östlund och Angelica Larsson som basar över den mäktiga chokladkaskadsmaskinen.

- Den är väldigt populär. Jag tror det är det lyxiga med all flytande choklad som lockar, säger Hanna.

Framför fontänen trängs mängder av sötsugna besökare. Bland dem finns systrarna Stina och Anna Gustafsson som är på mässan tillsammans med kompisen Johanna Blom.

- Det är jättegott! Jag har testat med både kex och äpple men kex är godast, säger Stina.

Tjejerna äter choklad ofta:

- Fast mest äter vi nu på festivalen, säger Johanna.

- Jag äter mycket annars också, berättar Anna.

Härlig "crunch"

Bakom ett av de chokladdignande borden en bit bort från fontänen står Monica Lääs som arbetare på en chokladbutik i Göteborg. Hon är nöjd med mässan.

- Vi har sålt mycket. Våra bästsäljare är två godbitar som båda har vunnit tävlingen årets pralin. Den ena är en nougat som är fylld av rostat surdegsbröd. Den har en härlig "crunch". Den andra är smaksatt med limeblad och vodka. Båda är jättegoda, säger hon.

Men choklad är bara en av en mängd delikatesser denna gommarnas fröjdedag. En annan är whiskey, något som Anders Hederstedt kan det mesta om.

- Whiskeyintresset är stort i Linköping. Det är många som kommer fram och berättar att de åkt på resor till Skottland och besökt destillerier. Det är jättekul, säger han.

Förutom traditionell flytande whiskey säljer Anders också träspån från whiskeytunnornas brända insidor som ska användas till grillning.

- Spånet ska blötläggas och sedan läggas i folie. Paketet placeras i det glödande kolet och ger då en rökig whiskeyton till det grillade, berättar han.

Festivalens koordinator, Daisy Engmark, är nöjd med årets chokladfest men laddar redan för 2009. - Det känns jättebra. Vi har haft fler besökare än förra året. Nästa år är det femårsjubileum och då ska vi kräma på lite extra, säger hon.

 

 

Man dömd för stick i magen

Linköping En 41-årig man döms för att ha misshandlat en man.

Pojke påkörd i centrum

Linköping

En pojke blev på måndagseftermiddagen påkörd av en bil i centrala Linköping.

Brandplats undersöks på tisdag

Linköping Villa i Askeby totalförstördes i en brand på fredagen.
studentbo.jpg?1328535530566_Bild: Jeppe Gustafsson 

Studentbostäder: Linköping är fjärde billigast

Linköping

Allra billigast är det i Gävle medan Stockholm är dyrast.

Många Linköpingsbor har fått se sig snuvade på sina betalda resor av Viking Hellas Airlines. Bild: Mikael Svensson

Bild: Mikael Svensson

Blev blåsta av flygbolag

Linköping Många Linköpingsbor snuvade på sina betalda resor.

Möte om våld i nära relationer

Linköping

Arbetsgrupp har kartlagt hur man kan förebygga våldet.

Lastbilsbrand var varma bromsar

Linköping

Nej, lastbilen som stod på E4 i höjd med Herrbeta brann inte.

Resterna av det nedbrunna huset var så varma att polisens tekniker inte kunde genomföra någon undersökning under helgen. Bild: Carolina Wahlberg

Bild: Carolina Wahlberg

Kvinna saknas efter brand

Linköping Polisen har ännu inte lyckats få kontakt med husägaren.

Kidnappad kräver skadestånd

Linköping Den 25-årige studenten, bördig från Linköping, kommer att kräva minst 200 000 kronor enligt advokaten.
Mikael Bengtsson är på väg hem till Skänninge med pendeltåget som ska avgå 22.29. Han fick vänta i över en halvtimma i 12 minusgrader. Bild: Åke Karlsson

Bild: Åke Karlsson

Åka tåg? Klä då på dig!

Linköping Väntsalarna håller bara öppet vid omfattande förseningar.

Kvinna dömd för bidragsbrott

Linköping En 38-årig kvinna dömdes på fredagen till villkorlig dom och dagsböter för bidragsbrott.

Alkoholförsäljare dömd

Linköping En 46-årig man döms till skyddstillsyn för olovlig försäljning och olovligt innehav av alkoholdrycker.
Ett av de nedklottrade tågen. Bild: Polisen

Bild: Polisen

Klottrare krävs på 27 000 kronor

Linköping Två 27-åriga män krävs på 27 000 kronor i skadestånd för att ha klottrat ner ett SJ-tåg och ett pendeltåg.
Villan var helt övertänd när räddningstjänsten kom till platsen. Bild: Jeppe Gustafsson

Bild: Jeppe Gustafsson

Villa förstörd av brand

Linköping

Stort pådrag i Askeby, öster om Linköping, på fredagskvällen. 

Linköping

 
  

Mest läst senaste dygnet

Senaste nytt

nyhetsbildstor.jpg

Vi belönar månadens bästa nyhetsbilder - vinn upp till 3000

Östergötland

Har du tagit en bild som du tror är intressant för oss, skicka den till Corren.

vinterbilderpuff.jpg

Läsarnas vinterbilder

Östergötland

Efter första advent är det officiellt vinter, oavsett väder. Så nu vill vi se era vinterbilder!

Skicka in här 

Se alla bilder

24Corren för Iphone/Ipod/Ipad

Så funkar 24Corren Play som app.

tidningsarkivet.jpg

Östgöta Correspondentens digitala arkiv, för trogna prenumeranter.
Logga in i arkivet - även familjeannonser!


Hur allmänbildad är du? Testa dig här!

Mia Karlsvärds fotoskola!

Erbjudande: Under sommaren delade vår fotograf Mia Karlsvärd med sig av sina bästa fototips i tidningen. Nu har vi samlat Mias fotoskola i en egen tidningen som alla trogna prenumeranter kan köpa för 20 kr.
För Correns trogna prenumeranter

Bläddra i bildspelen
Här samlar vi alla extrabilder på Corren.se


 

Så blir vädret hos dig

På vår vädersajt får du alltid aktuell prognos.

Kolla alla nyfödda bebisar

Massor av östgötar som kommit till världen


Correns matsidaRecept, reportage 
 
Våra vintester Se alla tester

simonpuff.jpg

Alla recept i matserien

Alla recept och inslag i 24Correns serie med matkreatören Simon Laiti.


Evenemang

På gång i Östergötland

 

Spela sudoku

Nu med tidtagning!

Just nu på Corren Mera:

Kom in på Corren Mera

Alla som är tillsvidareprenumeranter på Corren har tillgång till Corren Mera.
Du behöver bara ditt prenumerationsnummer.
Skaffa dig en användare här.
Är du inte prenumerant?
Starta ett abonnemang här.
Har du glömt dina inloggningsuppgifter?
Få dina inloggningsuppgifter här

 

Beställ bilder ur Corren

Beställ bilder ur tidningen och från Corren.se

Kolla in alla filmtrailers

Se smakprov på biografernas nyheter

Corren i mobilen

Senaste nytt var du vill och när du vill

 

Språkspalten

Läs Daniels språkkrönikor

Här är Correns bloggar

Från hockey till husrenovering och lite till

Affarsliv.com senaste nytt

Skicka in till Ordet fritt

Här skriver du in din insändare till Ordet fritt

Dagens ros

Skicka in Dagens ros

 

Dagens ris

Skicka in Dagens ris

Så mycket kostade huset

Kolla in priset på vår lagfartstjänst. Här kan du också se aktuella hus till salu

Läs Hälge - varje dag

Förgyll vardagen med världens skönaste älg

Det visas på tv just nu

Med vår tv-guide får du full koll på din tv-kväll

Tummar_uppochner_webb.jpg

Gå med i Correns panel!

Vill du tycka till om innehållet i Correns medier? Vad har du sett och läst, vad var intressant och vilka annonser har du haft nytta av?

 
 
CLICK@4156123,12