Corren.se - nyheter Östergötland

 

Misstänkt fildelare ångrade erkännande

  • Skriv ut
 

Den 31-årige Linköpingsbon åtalades för att ha gjort 30 filmer och drygt 23 000 musikfiler tillgängliga på internet. Men vid rättegången i går visade sig bevisningen inte hålla måttet.

Tidigt på morgonen den 28 mars förra året fick 31-åringen ett bryskt uppvaknande. Flera poliser ringde på ytterdörren och förklarade att de skulle göra en husrannsakan.

I förhör anklagades mannen, som tvingades följa med till polisstationen, för att ha ägnat sig åt illegal fildelning. Han skulle ha gjort fem filmer tillgängliga för andra på nätet. Han erkände utan omsvep.

Antipiratbyrån

Polisanmälan kom från Svenska antipiratbyrån, som hade laddat ner de fem filmerna med hjälp av ett fildelningsprogram. Polisen tog flera hårddiskar i beslag vid husrannsakan och lät - vilket inte var helt okontroversiellt - Svenska antipiratbyrån och Ifpi Svenska gruppen granska innehållet.

De bägge organisationerna, som bevakar filmindustrins respektive musikindustrins intressen - kom fram till att 31-åringen gjort 30 filmer och 23 000 musikfiler tillgängliga för andra fildelare via ett fildelningsnätverk.

Var skärrad

Vid rättegången i går tog 31-åringen tillbaka sitt erkännande. Att han i flera förhör erkände viss fildelning förklarade han med att han inte kunde tänka klart.

- Jag måste ha varit väldigt skärrad.

31-åringen hävdade i går att kamrater till honom kan ha ägnat sig åt fildelning när de var på besök i hans lägenhet. Att han hade ett fildelningsprogram i sin dator förklarade han med nyfikenhet.

- Att jag startat ett program innebär inte att jag aktivt använt det, sade 31-åringen.

Sågade utredningen

Kammaråklagare Britt-Louise Viklund fick uppenbara problem att bevisa att 31-åringen verkligen ägnat sig åt fildelning i den stora utsträckning som hon påstått i åtalet. På 31-åringens begäran hördes it-experten André Rickardsson, med ett förflutet på Säkerhetspolisen, som vittne. Han sågade den tekniska utredningen längs med fotknölarna.

- Det finns ingenting i den tekniska utredningen som pekar ut NN (31-åringens namn) som den som gjort film och musik tillgänglig på internet.

Drog tillbaka

Åklagaren valde mot slutet av rättegången att dra tillbaka delar av åtalet. Hon ansåg sig inte längre kunna styrka att 31-åringen gjort drygt 23 000 musikfiler tillgängliga. Hon vidhöll dock att mannen delat med sig av 30 filmer och ansåg i sitt slutanförande att han ska dömas till villkorlig dom och dagsböter.

- I tre förhör har han erkänt brott. Han har ingen acceptabel förklaring till att han nu har ändrat inställning, sade Britt-Louise Viklund.

31-åringens advokat, Morgan Gerdin, argumenterade för en friande dom.

- Han erkände i tron att det fanns bevisning. Men ett erkännande måste stödjas av annan bevisning.

Tingsrätten avkunnar dom den 8 januari.

 


 
Starta ny debatt
Rubrik:

Meddelande:


bussolycka.jpg

En person på körd i Berga

Linköping

En person skadades vi 16-tiden efter att ha blivit påkörd av en buss på Vistvägen vid Berga Centrum. Personen är förd till US.

Långt straff för våldsam kvinna

Linköping En kvinna dömdes på tisdagen till 2, 5 års fängelse för att vid flera tillfällen svårt ha misshandlat en 39-årig man.

Misstänkta Tornbytjuvar anhållna

Linköping Tre män satt på tisdagen anhållna misstänkta för stölder i butiker på Tornby.

Fortfarande lika halt i Resecentrum

Linköping De senaste dagarna har flera personer ringt Corren för att berätta om den extrema halkan på Resecentrum. Manja Saksberg 11 år, är en av de som slagit sig ordentlig.
 

Yngre kollega tar klivet upp Paul Lindvall petas ner

Linköping Yngre slår ut äldre och Paul Lindvall, 46, petas ner till andra plats på moderaternas lista till kommunfullmäktige.
Bild: Jeppe Gustafsson

Bild: Jeppe Gustafsson

Hjullastare gick genom isen

Linköping Skridskobanan på Tinnis kunde inte byggas klart. Hjullastaren som skulle ploga spåret gick genom isen.

Färre besökare på länsmuseet

Linköping Antalet besökare på länsmuseet i Östergötland minskade med knappt 4000 till 82 701 personer under 2009 jämfört med året innan.

Linköping

 

Snacka loss i vårt forum

Diskutera och debattera aktuella ämnen

Årets Linköpingsbo 2009

Dags att rösta. Här ser du hur du gör!

Senaste nytt

Mest lästa artiklar

Paketpris på fyra talare som berör!

Erbjudande: Björn Ranelid, Henrik Fexeus, Sulo med Ernst Brunner, samt Thomas Nordahl. Alla dessa talare kan du se och höra till ett paketpris för 585 kronor (ord 780 kr).
För Correns trogna prenumeranter

Kolla alla nyfödda bebisar

Massor av östgötar som kommit till världen

Kunglig kärlek

Allt om bröllopen

 

Familjesidorna

 Alla annonser


FOTO: Scanpix (AP Photo/Darren Calabrese/Ed Andrieski)

Så blir vädret hos dig

På vår vädersajt får du alltid aktuell prognos

Just nu på Corren Mera:

Familjesidor februari 2010

För trogna prenumeranter publicerar vi våra familjesidor varje dag på Corren Mera, i pdf-format. Här ser du sidorna från februari 2010.

>> Tillbaka till alla sidor

Spela sudoku

Testa dina färdigheter nu med tidtagning

 

Här är Råttan

Här kan du upp till 15 år göra din röst hörd

Beställ bilder ur Corren

Beställ bilder ur tidningen och från Corren.se

Kolla in webbkameran

Följ ombyggnationen av Flygvapenmuseum

Corren i mobilen

Senaste nytt var du vill och när du vill

 

Språkspalten

Läs Daniels språkkrönikor

Här är Correns bloggar

Från hockey till husrenovering och lite till

Skicka in till Ordet fritt

Här skriver du in din insändare till Ordet fritt

Dagens ros

Skicka in Dagens ros

 

Dagens ris

Skicka in Dagens ris

Evenemang i länet

Vad är på gång i Östergötland? Kolla här

Läs Hälge - varje dag

Förgyll vardagen med världens skönaste älg

bil.jpg

Motor & trafik

Koll på wroom-fronten

 
palm.jpg

Resor

Läs, dröm och boka

Det visas på tv just nu

Med vår tv-guide får du full koll på din tv-kväll

 
Sök bland 48423 annonser
Lokus Jobb Motor Bostad Köp och sälj
Tisdag den 9 februari
Inga visningar idag.
Dagens Lunch Linköping
Restauranger Linköping:
Idag:
CLICK@4254054,12