Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraOnsdag 19 juni, Namnsdag: Germund, Görel

"Akuten går på knäna"

Akutkliniken på US tar emot 23 procent fler patienter i dag jämfört med för tre år sedan. Med oförändrat antal anställda. Smärtgränsen är nådd, enligt chefen Urban Säfvenberg.

Var fjärde patient som söker vård på akuten skulle lika väl kunna tas om hand i primärvården. Den bedömningen gör chefen på US-akuten, Urban Säfvenberg.

Att underlätta för patienter att träffa en läkare i primärvården skulle spara vården stora pengar. Ett snittbesök på akuten kostar nästan det dubbla, jämfört mot ett besök i primärvården.

Det är framförallt unga människor, i åldrarna 20–30 år, som söker akuten i stället för att vänta på tid i primärvården.

Vana vid service

Patienterna skiljer sig inte från hur människor är i samhället i övrigt, är Urban Säfvenbergs förklaring..

– Vi har ett samhället som är ständigt tillgängligt. Unga människor är vana vid att få service på en gång och fogar sig inte i att vänta.

Många besök på akuten skulle inte ha behövt göras, om man tittar på dem efteråt. Urban Säfvenberg vill ändå inte kalla det för att patienterna söker vård i onödan.

– Patienter söker vård för att dom är oroliga. Kanske har man fått ont i bröstet och tror att det är en hjärtinfarkt, eller domningar i en arm och tror att det är stroke. Vi kan snabbt lugna patienterna med att det inte är så. Men det visste de ju inte innan de kom hit.

Fler tjänster behövs

Urban Säfvenberg önskar att vårdcentralerna hade "drop-in" så att fler kunde få hjälp där.

Akuten går på knäna av den kraftigt ökade arbetsbelastningen och klarar inte i nuläget att ta hand om alla patienter, enligt Urban Säfvenberg.

Han ser ett behov av utöka med "sju till åtta årsarbetare", men saknar resurser att anställa. Väntetiderna för lättare fall kommer att öka kraftigt om inget görs, enligt Urban Säfvenberg.

– Vi måste ta hand om svårt sjuka först.

95 procent av alla akut sjuka patienter tas om hand på vårdcentralerna inom ett dygn, enligt Per Olsson, chef för primärvården i Linköping, Kinda, Åtvidaberg och Ydre.

Jourcentralen på US-området, som är öppen kvällar och helger, tar därutöver tiotusen akutbesök om året.

Per Olsson beskriver primärvården som "mycket tillgänglig," trots hård belastning. Kraftigt ökad psykisk ohälsa är enligt honom tyngsta skälet till att vårdbehovet ökar.

Brist på läkare

– Med fler läkare, sjuksköterskor, psykologer och kuratorer skulle vårdcentralerna kunna ta många fler patienter, säger Per Olsson.

Brist på framför allt läkare specialiserade i allmänmedicin, gör det dock svårt att rekrytera. Men även fullbemannade vårdcentraler har svårt att hinna med i dag, enligt Per Olsson.

– Vi behöver både nyanställa och fylla vakanser.

CHARLOTTE PALMEFORS

 

Dela och kommentera

epaper
  • Avatar
    Kanske en variant med en kvällsöppen vårdcentral för mindre akuta men likväl sjukvårdsbehövande personer. Tror det skulle vara en bra avlastning för akuten och att flera självmant skulle välja den varianten.
  • Avatar
    Bra tanke, men både bensin, Cola och körv går före hälsan. (+ mycket annat som är öppet)

    Att klippa sig är dyrare än att gå till vårdcentralen.

    De e mycke´ som e könstigt!
  • Avatar
    Vård som vård, jag förstår inte varför ett läkarbesök skulle kosta mer på akuten än en vårdcentral. För oss som är gamla är just akuten ett ställe man kan åka till dygnet runt med akuta problem. Om vårdcentralerna vore öppna dygnet runt då kunde men ju åka dit men frågan är VARFÖR KOSTAR DET MINDRE.
    Om nu vårdcentralerna vore billigare med minst lika bra vård är det ju idiotiskt att bygga ut RIL, då är det ju bättre att lägga ned hela rasket och satsa pengarna (och det är många) på mer och öppnare vårdcentraler.
  • Avatar
    Många söker vård på akuten, eftersom de inte blir omhändertagna på vårdcentralen. I vår sparande värld så vill inte VC skickar remisser, och stå för kostnaden. Har man besvär som man efter flertalet besök på VC inte fått hjälp med så är det en desperat försök att få hjälp via akuten. Fråga patienterna om de besökt VC och inte fått den hjälp som behövs. Är så fallet, så debitera den VC som patienten tillhör. Vårdcentralerna står snart tomma.

Dela och kommentera

Fråga

Rösta

"Orimligt att betala för polisens bevakning"

Linköping Nej, kommunen ska inte betala för den polisbevakning som sker under Stadsfesten, i alla fall inte om KS får bestämma.1

LiU stänger av fuskande studenter

Linköping Två elever stängs av medan en tredje kommer undan med en varning. Det har Linköpings universitets disciplinnämnd beslutat.

S föreslår nytt bad i Ryd

Linköping Socialdemokraterna förslår ett helt nytt utomhusbad i anslutning till Hangaren i Ryd.6

Mjuk kontakt mellan människor och djur

Linköping Mitt i centrala Linköping, vid servicehuset Aspen, finns en liten djurgård där de boendel och hågade besökare får kela med djuren.

25-årsjubel med himlen som tak

Linköping Första gången i sommar på stora gräsplanen i Trädgårdsföreningen. Gunilla Lindeberg leder för 25:e året i rad.

Studentmössan hittade Simon

Linköping Den borttappade studentmössan visade sig tillhöra Simon Sjöholm. På måndagen fick han sin mössa åter.

Fängelse för butiksrånare

Linköping Fyra års fängelse, skadestånd och utvisning blev det till slut för rånarna som för drygt två år sedan slog till mot Lidéns Ur.

Brand stängde Trädgårdstorget

Linköping Räddningstjänsten larmades strax efter klockan 15 på måndagen till en brand på Göran Dyks gata i centrala Linköping.

Ingen sväng i Hackeforsrondellen

Linköping Rondellen på väg 35 vid avfarten till Hackefors stängs delvis av nattetid fram till den 4 juli.2

Nära släkting misstänks för mord på barn

Linköping Den kvinna i 30-årsåldern, som på sannolika skäl misstänks ha dödat en 3,5 årig flicka, vårdas nu på Universitetssjukhuset i Linköping. Det uppger polisens presstalesman Erik Thulin.

Strömavbrott i Berg

Linköping Under måndagsmorgonen var det strömavbrott i Berg.

Kommunen köper mer mark i Landeryd

Linköping Kommunen ska utöka sitt markinnehav och köpa två fastigheter i Landeryd.

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.