På torsdagskvällen utsågs Corren till årets annonsorganisation på Tidningsutgivarnas branschdagar.
Grattis Annelie Larsson, försäjningschef på Corren. Hur känns det?
- Det känns fantastiskt roligt. Framför allt att hela gänget som visat engagemang och skapat det här är på plats så att vi kan fira tillsammans.
Varför vann ni?
- Vi har under lång tid jobbat strategiskt, målmedvetet och kundorienterat nära marknaden. Tack vare en bred portfölj med flera olika mediekanaler har vi kunnat optimera lösningarna för varje kund.
Hur ska ni fira det här?
- Just nu firar vi med lite champagne på Berns. Sen ska vi fundera på hur vi kan bli ännu bättre och ligga i framkant även nästa år.
Juryns motivering lyder:
"Corren har fortsatt sitt framgångrika arbete med att förändra säljarnas arbetssätt mot att jobba mer som rådgivare och samarbetspartners för att skapa fler strategiska affärer. De arbetar systematiskt och professionellt med ständig utveckling av hela annonsaffären, och det är ett arbete som ger klara resultat."
Övriga nominerade i kategorin var Aftonbladet och Dalarnas Tidningar.