Guldsmedsbutik blev rånad igen
LINKÖPING
2012-10-22 11:14, uppdaterad 2012-10-24 14:40
En ensam gärningsman rånade Hallbergs Guld i galleria Gränden.
Vet du mer? Var du på plats? Kontakta Correns webbredaktion på 013-280330 eller nyhet@corren.se
Polisen fick in larmet klockan 10.32 på måndagsförmiddagen.
- En ensam gärningsman har slagit sönder minst en monter och tagit värdeföremål, säger Erik Thulin, informatör vid östgötapolisen.
Flera personer bevittnade händelsen. Ett vittne följde efter gärningsmannen ut från Gränden och såg hur han hoppade på en cykel som stod parkerad i ett cykelställ på Repslagaregatan.
Vid Drottningbron försvann gärningsmannen i okänd riktning.
Polisen är mycket intresserad av ytterligare vittnesuppgifter.
- Det är intressant om någon sett något innan brottet skedde och även när han sprungit från platsen, säger Erik Thulin.
Gärningsmannen var klädd i en klarblå jacka med huva, mörka jeans och en svart väska med röda detaljer.
Hallbergs Guld utsattes i oktober förra året för ett närmast identiskt rån. Även närliggande Guldfynd har drabbats av rånare som cyklat från platsen. Polisen ville på måndagen inte spekulera i om det kan röra sig om samma gärningsman.
Personalen i den nu drabbade butiken klarade sig utan fysiska skador men händelsen blev omtumlande.
- Utsätts man för något sådant här är det en chock, säger Erik Thulin.
Har du tips till polisen? Ring 114 14.