Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraLördag 25 maj, Namnsdag: Urban
Brand SKäggetorp
Foto: Peter Jigerström
Laddar...

Hyresvärdar missköter brandskyddet

Många hyresgäster lever i hus där de riskerar att dö om det börjar brinna. Deras värdar vet inte hur byggnaden ska brandskyddas - eller struntar i det.

 

- Alltför många fastighetsägare missköter sig och utsätter sina boende för allvarlig risk, säger Ulf Lago, ställföreträdande räddningschef hos Räddningstjänsten i Östergötland.

Under 2013 kommer Räddningstjänsten i Linköping och Norrköping att driva en riktad tillsynskampanj mot flerbostadshus och inspektera om fastighetsägarna följer lagen om brandskydd.

Tillsynen har redan smygstartats.

- Och det ser inte alls bra ut, säger Ulf Lago.

- Det är allvarligt eftersom de flesta bränder sker i flerbostadshus och det är där människor omkommer i brand.

"Röker i trapphuset"

Just nu driver Corren en stor granskning av hyresvärdar i Östergötland i samarbete med läsarna. Bland alla tips och synpunkter tar många läsare upp problemet med bristande brandskydd och ointresse för frågan från hyresvärdarnas sida.

En hyresgäst hos Stångåstaden skriver: "Hur kan de tycka att det inte är högprioriterat att ungdomar sitter och röker i ett trapphus, med potentiell brandrisk?"

En annan hyresgäst skriver i den särskilda chatten på Corren.se att han bor hos en privat hyresvärd i Vasastan, en värd som struntar i sånt som utgör brandrisk: "Allmänna utrymmen ser inte ut att ha städats på flera år. Gångarna på vinden är fyllda av mängder med kvarlämnat skräp (antagligen från tidigare hyresgäster), hoppas det görs en brandinspektion där snart!"

Andra hyresgäster berättar om högar med pappersreklam som lämnas i trappuppgångar, löst hängande kontakter och elsladdar och glappkontakt i spisar.

Hyresgäster har också ansvar

Hyresgäster ansvarar för att inte placera sina tillhörigheter hur som helst i trappuppgångar och allmänna utrymmen, konstaterar ställföreträdande räddningschef Ulf Lago. Men hyresvärden ska agera mot hyresgäster som gör så.

- Och vi ser också att många hyresgäster är mycket uppmärksamma på brandfaror. Saknas det brandvarnare, eller det står en massa skräp, då ringer de till oss, säger Ulf Lago.

En del hyresvärdar sköter sig exemplariskt, understryker han.

- Bland de som missköter sig finns både små och stora värdar. Men de två kommunala bostadsbolagen Stångåstaden och Hyresbostäder ligger i framkant.

Föranmälda kontroller

När Räddningstjänsten nu ger sig ut och inspekterar värdarnas brandskydd sker det på föranmälda kontroller. Fastighetsägare som försöker dölja att de inte följer lagen misslyckas, enligt Ulf Lago.

- Vi ser igenom om de till exempel tillfälligt försökt plocka undan grejer. Och vi kräver att få se deras skriftliga rutiner och egenkontroller för hur de sköter sitt brandskydd.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Granskar och återkommer

Varje dag året runt brinner det i 17 hem runt om i landet.

Räddningstjänsten i Östra Götaland utsätter nu hyresvärdar i Linköping och Norrköping för granskning. Bland annat inspekteras brandvarnare, rökluckor och räddningsvägar. Upptäcks brister får fastighetsägaren en skriftlig uppmaning att åtgärda felen och Räddningstjänsten kommer tillbaka på kontroll.

Åtgärdas inte bristerna kan Räddningstjänsten skriva ett föreläggande som också innebär ett vite (hot om böter).

Chatta, tipsa och läs mer på /visynarhyresvardar/

Polisen: Vi kraftsamlar

Linköping Polisen jobbar febrilt med att få stopp på nattens våg av anlagda bränder.

Flera bränder i Linköping

Linköping Polisen och räddningstjänsten har en hektisk natt i Linköping. Flera bilar, husvagnar och byggnader har stuckits i brand av okända gärningsmän.

Han är årets IT-chef i landet

Linköping I torsdags kväll utsågs Krister Siggesjö, IT-chef i Linköpings kommun, till Årets IT-direktör.
– Det är ett kvitto på att vi ligger långt fram, säger han.

Cyklist påkörd vid Djurgårdsgatan

Linköping En trafikolycka har inträffat i korsningen Djurgårdsgatan - Garnisonsvägen.2

Minister pratade i Skäggetorp

Linköping Våga visa motbilder, våga visa att det finns ett motstånd och visa alla eldsjälar som jobbar för ett bättre område.

Flygplatsens vd:"Är inte spiken i kistan"

Linköping Det kommande EU-förslaget om att stöd till regionala flygplatser ska förbjudas är inte "spiken i kistan" för Linköping city airport. Det menar bolagets vd Camilla Lejon.

Ny politisk strid om Linköpings Bo 2016

Linköping Den planerade stads-delen i Valla där Linköpings Bo 2016 ska ingå har återigen lett till politiska motsättningar.

Intensiv helg väntar polisen

Linköping Sverigedemokratisk ungdom, SDU, ska på lördag genomföra en demonstration med start vid Stångebro. I samma område väntas flera hundra studenter anlända i samband med årets bal.

Student 2013

Linköping Allt från årets bal- och studentsäsong!

Försenad badstart i Himna

Linköping Årets badpremiär i Himnabadet i Linghem skjuts upp en vecka.

Alla bilder från Correns tält

Linköping Här hittar du alla bilder från Correns tält på Folkungavallen.

Stort bildspel från Blodomloppet 2013

Linköping Regn hela dagen, men strax innan första start tittade solen fram över folkmassan på Folkungavallen.

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.