Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Corren Lokus - Östergötlands annonsmarknad Affärsliv Corren MeraMåndag 20 maj, Namnsdag: Karolina, Carola

Nätbedragare dömd till fängelse

En 30-årig kvinna dömdes på torsdagen till fängelse för fem bedrägerier.

Kvinnan har på flera sidor på nätet, som Familjeliv och Blocket, bjudit ut varor till försäljning, t ex fertilitetsmonitorer och en dator.

Men enligt domen i Linköpings tingsrätt har det i flera fall varit falska försäljningar. Efter att fem köpare skickat pengar i förskott till kvinnan hon inte skickat någon vara.

Kvinnan döms till två månaders fängelse för bedrägeri och ska också betala skadestånd till de drabbade köparna, sammanlagt 4 700 kronor.

Dela och kommentera

epaper

Dela och kommentera

Schack på slottet

Linköping Det är fullt drag när Corren besöker tävlingen Schackfyranmästaren på Linköpings slott.

Tävling med kritiskt moment

Linköping Filip Waern, 17, förbereder sig inför Roxenregattan, en kappsegling med anor sedan 1937.

Det finns vittnen till bilbrand

Linköping Inom loppet av ett par timmar brann två bilar, och i Glyttingebadet i Linköping.

47-åring misshandlade sin före detta fru

Linköping En kvinna misshandlades natten mot söndagen i Linköpingsstadsdelen Skäggetorp.

Man misshandlades med flaska

Linköping Natten mot söndagen greps en 29-årig man i Linköping sedan han misshandlat en man med en flaska.

34-åring greps för slag mot ordningsvakt

Linköping En 34-årig man greps natten mot söndagen i centrala Linköping misstänkt för att ha slagit en ordningsvakt.

Brand på Glyttingebadet

Linköping När räddningstjänsten kom till platsen var entrébyggnaden redan övertänd.

Låt oss låsa vår kärlek!

Linköping Jag älskar dig och du älskar mig, kom låt oss låsa fast vår kärlek för evigt.

"Jag kallades för doktor Mengele"

Linköping I mitten av 1980-talet föreslog Linköpingsläkaren Lita Tibbling att aidssjuka människor skulle isoleras i särskilda samhällen. Corren ringde upp den i dag 77-åriga läkaren, som fortfarande är aktiv som föreläsare, för att fråga hur hon egentligen tänkte.

"Han kritiserar inte utnämningen"

Linköping I ett debattinlägg tidigare i veckan kritiserar läkaren PehrOlov Pehrson formuleringen i motiveringen till Jonas Gardells doktorshatt. En ”mångfacetterad beskrivning av ett mörkt kapitel i svensk medicinhistoria”, menade Pehrson.

Alla vinner på eko-driving

Linköping Veolia Transports bussförare i Linköping kan nu tjäna mer per månad. Om man kör så att bränsle, fordon och miljön sparas.

Senaste nytt | Mest läst | Kommenterat

Du är reporter

Skicka in din egen artikel med bild!
Correns bloggare

Gör något kul!

EVENEMANG Kolla vad som är på gång i vår del av Östergötland.

Bläddra bland bildspelen

bildspel Se alla våra bildspel här.