I veckan dras "proppen" ur Rosenkällasjön. Efter nio år är det dags att restaurera sjön så att den kan återerövra sin status som fågelparadis i Linköpings södra utkant.
Enligt kommunekolog Anders Jörneskog kan det finnas uppemot två tusen gäddor i Rosenkällasjön och det är de som ligger bakom tillbakagången för sjöfågel. De första åren upptäckte många sjöfågelarter den nya vattenspegeln i Tinnerö eklandskap i Linköpings södra utkant, men de senaste åren har det blivit en drastisk tillbakagång. Gäddorna misstänks vara orsaken. Dels konkurrerar de om födan med doppingarter som lever på vattenlevande insekter och insektslarver, dels nafsar de i sig fågelungar så att få blir så stora att de hinner lära sig flyga.
- Det är åtminstone vad vi tror, men helt säkra kan vi inte vara. Det viktigaste syftet med att tömma sjön är att få bort så många gäddor som möjligt för att få tillbaka ett rikt fågelliv igen, säger Anders Jörneskog.
Under tiden Rosenkällasjön tappas på vatten kommer gäddorna att söka sig till ett djupt dike, där det i slutet av november sätts ut ryssjor för att fånga dem. Under december och januari ska en grävmaskinist skapa fler laguner och kanaler i en del flytöar så att de blir bättre för fågellivet. Även bryggan och gömslet ska renoveras och en ny spång byggas. Totalt finns en budget på 400 000 kronor för alla åtgärder. Allt ska vara klart när flyttfåglarna är på ingång till våren.
Läs mer om Rosenkällasjön i måndagens tidning