I Linköping skolkade 238 gymnasieelever under läsåret 2011/2012 så mycket att de förlorade sitt studiebidrag.
I Linköping skolkade 238 gymnasieelever under läsåret 2011/2012 så mycket att de förlorade sitt studiebidrag.
Det visar nya siffror från CSN, Centrala studiestödsnämnden.
I Linköping fanns under förra läsåret 7 041 gymnasieelever som uppbar studiebidrag. Av dem blev 3,4 procent av med bidraget på grund av skolk. Det är bättre än länsgenomsnittet, som ligger på 4,2 procent av länets 17 708 gymnasieelever. Det i sin tur är något bättre än riksgenomsnittet, som ligger på 5,2 procent för samma tid.
Bäst i små kommuner
Numerärt flest storskolkare i länet har Norrköping, där 356 elever eller 5,5 procent av eleverna förlorat bidraget. Men värst relativt sett är Söderköping, där 8 procent av gymnasieeleverna skippade skolan så mycket att de miste bidraget. Bäst i klassen är de kommuner som har mycket små gymnasieskolor, som Ödeshög, Vadstena och Kinda. Där är statistiken nollad.
Rekordökning
Men i övrigt visar alla siffror samma sak – de har ökat. Fler elever förlorar numera bidraget på grund av skolk, vilket bekräftas av CSN.
– Vi ser en tydlig ökning av antalet indragna studiebidrag det gånga läsåret. Det beror dels på en generell ökning av det inrapporterade skolket, men även på att CSN skärpt rutinerna för när skolk ska rapporteras in, säger Andreas Dahlkvist, utredare vid CSN.
Frånvaron minskar
Tidigare kunde en elev vara borta ungefär en dag i veckan utan att studiebidraget påverkades. De nya reglerna, som gäller sedan årsskiftet, innebär att skolorna ska rapportera till CSN om den ogiltiga frånvaron är mer än några enstaka timmar under en månad och i fall den är upprepad.
– Förutom att fler fått studiebidraget indraget säger skolorna att den ogiltiga frånvaron generellt har minskat som en följd av de nya rutinerna. Vi ser också att en större andel elever får studiebidragen indragna under kortare perioder, säger Andreas Dahlkvist.