En kvinna blev natten till fredagen utsatt för ett våldtäktsförsök i Valla i Linköping. Polisen tror att det kan vara samma gärningsman som för en knapp månad sedan försökte våldta en ung kvinna i samma stadsdel.
Det var vid tretiden som en kvinna var på väg hem på Vallavägen när hon blev överfallen bakifrån.
- När hon ska gå in i porten dyker det upp en gärningsman bakom henne, tar tag i henne och smeker henne, säger Bo Österberg, chef för Linköpingspolisens utredningssektion.
Gärningsmannen fick ner kvinnan på marken men avbröt våldtäktsförsöket när en cyklist åkte förbi.
- Då blir han orolig och rädd och reser på sig och springer därifrån.
Polisen lyckades under natten spåra gärningsmannens flyktväg en bit men sedan upphörde spåren.
Den utsatta kvinnan klarade sig utan allvarliga fysiska skador men chockades.
- Det är en himla upplevelse att bli neddragen av en okänd människa, säger Bo Österberg.
Våldtäktsförsöket är påfallande likt överfallet som inträffade på närliggande Klarbärsgatan natten den 7 oktober. En ung kvinna blev attackerad bakifrån men lyckades slå gärningsmannen i ansiktet med ett tungt cykellås, varpå han flydde. Tillvägagångssättet och närheten mellan Vallavägen och Klarbärsgatan gör att polisen tror att det rör sig om en och samma gärningsman.
- Att det kan vara två stycken låter väldigt osannolikt, säger Bo Österberg.
Polisen är nu mycket intresserad av att komma i kontakt med cyklisten som färdades på Vallagatan, i riktning från Vallaskogen och mot centrum. Men även andra som rörde sig i området på natten är intressanta för polisen. Polisen hade på fredagen ett vagt signalement på gärningsmannen, han var iklädd mörk luvjacka av längre modell.
Ola Fagerberg
Vet du något om överfallet? Var du i Valla natten mot fredagen? Ring polisen på 114 14